Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tachovsko bojuje o ceduli

Česko

ZAJÍMAVOST

TACHOV Dálnice, dálnice a zase dálnice. Ve volebních programech stran v celé republice má toto slovo takřka magický význam. Dálnice pomůže k vyšší zaměstnanosti, přiláká investory, prostě všechno vyřeší.

Případ z Tachovska ukazuje ještě na jiný rozměr debaty o dálnicích. Město, které není uvedeno na dálničním ukazateli, jako by neexistovalo. A je na tom možná paradoxně hůř, než když v jeho okolí žádná dálnice nestála.

Ministerstvo dopravy letos v lednu rozhodlo o tom, že po čtrnácti letech zmizí z dálničního ukazatele na dálnici D5 před křižovatkou Nová Hospoda cedule s nápisem Tachov a nahradí ji ukazatel Mariánské Lázně.

„Někomu to může připadat jako malichernost, pro nás má ale nepochopitelný krok ministerských úředníků katastrofální význam,“ řekl LN starosta Tachova Ladislav Macák (ČSSD). Dodavatelé i obchodní partneři místních firem podle něj bloudí po okresních silničkách a marně hledají cíl své cesty.

Totéž platí o cizincích a turistech, kteří míří na Tachovsko. „Je to vítězství mariánskolázeňských hoteliérů. Ministr dopravy Slamečka prostě vyšel vstříc některým svým kámošům,“ tvrdí starosta.

Jeho dopisy na ministerstvo zatím nepadly na úrodnou půdu, na poslední dopis vůbec nedostal odpověď. Nepomohla ani demonstrace, kterou v polovině dubna uspořádali starostové s cílem vrátit Tachov na dálniční ukazatel.

Přitom Tachovsko s dvanáctiprocentní nezaměstnaností patří k hospodářsky nejslabším okresům v republice, trápí ho špatně dostupná zdravotní péče, málo pracovních příležitostí pro vysokoškoláky. „Mladí lidé odcházejí, okres se vylidňuje. A do toho nám ministerstvo místo pomoci nechá odstranit ještě nápis z dálničního ukazatele,“ stěžuje si Macák.

Jenže boj mezi Tachovem a Mariánskými Lázněmi zatím vyhrává lázeňské centrum. „Nechceme nijak snižovat význam Tachova, ale z hlediska turistického dopadu jsou Mariánské Lázně významnější,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...