Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

U plakátu Havla s dalajlamou se strhla rvačka s Číňany. Jeden člověk byl zadržen

Česko

  10:07aktualizováno  17:12
PRAHA - V pražském parku Velvarská u Evropské ulice na cestě z letiště k Pražskému hradu se objevil billboard s tibetským dalajlamou a bývalým prezidentem Václavem Havlem. Nese nápis: „Tady jsou doma tito pánové“. Před průjezdem prezidentské kolony se ale na místě objevila skupina 50 Číňanů, kteří billboard zastínili. Mezi aktivisty, kteří přišli demonstrovat na podporu Tibetu, a čínskými občany se následně strhla rvačka. Jeden člověk byl zadržen.

Skupina Číňanů zakryla billboard s dalajlámou a Havlem. foto: Ondřej Stratilík, Lidové noviny

Z Prahy zmizely vlajky vítající čínského prezidenta. Do pondělka by se měly vrátit

Kolem 14:00 hodiny před průjezdem kolony s čínským prezidentem se před billboardem shromáždilo několik desítek Číňanů s velkými čínskými a českými vlajkami. Při průjezdu prezidentské kolony pak čínskou vlajkou pohled z ulice na billboard s dalajlamou a Havlem zakryli. Při tom došlo k výměně názorů mezi Číňany a lidmi, kteří na stejném místě demonstrovali na podporu Tibetu. Několik z nich mávalo tibetskými vlajkami. Na místě byli přítomni policejní těžkooděnci a antikonfliktní tým.

Policejní těžkooděnci následně museli po projetí kolony od sebe příslušníky obou táborů oddělovat, informoval reportér LN Ondřej Stratilík. Na místo pak přijely dva autobusy. V nich mají zamířit k hotelu Hilton.

Když se reportér České televize zeptal příslušníků 50členné skupiny, odkud k billboardu přijeli a kdo jejich skupinu organizuje, odmítli mu cokoliv říct.

Policie rovněž během potyčky zadržela kvůli napadení jednoho agresivního člověka, pravděpodobně čínské národnosti. Policejní mluvčí Andrea Zoulová reportérovi LN potvrdila zadržení jedné osoby, národnost však odmítla upřesnit. Podle jejích slov bude osoba po provedení výslechu pravděpodobně propuštěna.

Blokace pražských ulic a náměstí

Za plakátem stojí Spolek pro výstavbu sochy Havla. Nelíbí se mu, že na dobu návštěvy čínského prezidenta jsou blokovány větší pražské ulice a náměstí nahlášenými shromážděními podporovatelů Číny. „Jásající davy“ mají podle aktivistů nahradit čínské vlajky lemující Evropskou ulici a billboardy s nápisem: „Vítejte v České republice“ v češtině a čínštině, které se objevily po Praze. V sobotu někdo přes 50 vlajek poškodil barvou a byly odstraněny k opravě, v pondělí se na trasu mezi letištěm a Pražským hradem opět vrátily.

Podle předsedy spolku Petra Dauše jsou zabrány nejen veřejná prostranství ale i veškeré plakátovací plochy, proto se rozhodl pro formu mobilního billboardu. Jeho vytvoření a umístění vyšlo asi na 15 000 korun.

Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla umístil po dobu návštěvy čínského...

Na facebookovém profilu Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla Petr Dauš v pondělí v poledne uvedl, že jej doma navštívila kvůli billboardu policie. „Právě mě osobně a doma navštívila policie, kriminální služba, jejíž dva zástupce vytáhli z domova, aby mne informovali, že vozík, na kterém je billboard, sice má povolení, ale nesplňuje jakési, blíže nespecifikované technické požadavky a ať ihned zakročím, asi ať ho odvezu,“ napsal. V jednu hodinu odpoledne pak doplnil aktualizaci. „Policie oznámila, po telefonátu odkudsi, že se akce ruší a vozík s billboardem je v pořádku.“

Masaker. Konverzace. Prichazim na chodnik, kde jsou Cinane.Divka: Kdo jsi?Ja: A kdo jsi ty?Divka: Co tu delas?Ja:...

Posted by Richard Samko on Monday, March 28, 2016

„Červené velké billboardy, to je prostě taškařice teatrální, kterou tady podle mě už nikdo nechce. Myslím si, že odkaz Václava Havla je potřeba oživit. Prostě pravda a láska každého v duši musí existovat,“ řekl novinářům po umístění billboardu Dauš. Náklady na umístění plakátu podle něj hradil spolek.

Zábor pozemku pro umístění mobilního billboardu poskytla organizátorům Praha 6. Ta vyvěsila na své radnici tibetskou vlajku. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v minulosti umístění čínských vlajek a vítacích billboardů kritizoval. Před čínskou ambasádou od pondělního rána také stojí v tichém protestu zhruba 15 aktivistů z Čínou zakázaného hnutí Falun Gong.

Speciál s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem přistálo v Praze.
Čínský prezident Si Ťin-pching vystupuje z letadla.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama uprchl v roce 1959 do Indie, když čínští vojáci rozdrtili pokus o povstání v Tibetu. Peking na dalajlamu pohlíží jako na separatistu, byť on sám nyní propaguje ve vztazích s Čínou autonomii, nikoli nezávislost pro Tibet. S Havlem dalajlamu pojilo osobní přátelství, na jeho pozvání několikrát navštívil Prahu.

Autoři: ,