Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Tady zahučel.‘ Peklo poslaneckých garáží a hasič, který bez ohledu na popálení dal zásahový kabát ženě

PRAHA Nasazují i své zdraví, aby ochránili životy i majetek českých občanů. Povolání hasiče i přes postup techniky je stále nebezpečné. V posledním díle seriálu Praha v plamenech - příběhy hrdinů nabízíme několik příkladů.

V podzemních garážích Poslanecké sněmovny v Praze 1 ráno 8. února 2006 hořelo. Požár zcela zničil čtyři automobily a další poškodil. Jelikož přístup po točitém schodišti byl obtížný, snažili se hasiči najít jinou přístupovou cestu k ohnisku. Při hledání však jeden ze zasahujících hasičů spadl do 6,5 metru hluboké výtahové šachty. Odtud se muže podařilo kolegům vyprostit až po rozřezání výtahových dveří.

Banner Praha v plamenech.

Hasiče převezla záchranka s otřesem mozku a oděrkami do střešovické nemocnice. K ošetření byli do nemocnice převezeni i jeho dva kolegové, jeden s úrazem hrudníku a nohy, druhý se rovněž poranil na noze a nadýchal se kouřových zplodin.

Když před třemi lety hořel byt starší paní v Libni, přikryl ji Antonín Kasík vlastním zásahovým kabátem, aby zamezil jejím dalším poraněním. Sám přitom utrpěl mj. popáleniny kolen, holení a uší. Obdržel medaili Za statečnost a v anketě Hasič roku 2015 skončil na 2. místě.

Jiří Čmakal byl v roce 1999 při požáru tržnice Sapa s dalšími třemi kolegy vyslán, aby hasili ze střechy. „Oheň řádil na ploše větší než fotbalové hřiště,“ říkal Čmakal. Když byli na střeše, plocha o rozměrech 20x10 metrů se propadla. Tři skočili k okraji střechy a podařilo se jim dostat zpět na kontejner. „Čmaky“ spadl do plamenů, strašného žáru, místa, kde teplota dosahovala až k 900 °C. Hlavou mu tehdy proletělo: „A teď co? Seš v hajzlu!“ Mezi plameny strávil 90 sekund a málem zemřel.

Poděkování

Tvůrci tímto děkují vedení, současným i minulým příslušníkům HZS Praha za spolupráci: Pavel Boček, Martin Bouška, Petr Červenka, Ondřej Černý, Jiří Čmakal, Jan Havrda, Jan Havrda mladší, Jarka Havrdová, Martin Haušild, Roman Hlinovský, Vladimír Holý, Jiří Hošek, Pavel Hošek, Tomáš Horský, Václav Huřík, Lukáš Kavala, Martin Kavka, Antonín Kasík, Radek Kislinger, Jiří Klindera, Lukáš Král, Magda Kramářová, Václav Kratochvíl, Jiří Krygel, Josef Křen, Leoš Kučera, Milan Mach, Felix Malec, Milan Pacík, Vladimír Polanecký, Jiří Rýpar, Radek Svatoš, Aleš Šenkýř, Iveta Škramlíková, Antonín Šustr, Pavel Valeš, Miloš Vorel. Za fotografie patří poděkování Jaromíru Chalabalovi.

Všem, na které jsme zapomněli, se předem omlouváme.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...