Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

'Táhni do p*dele!' křičeli odboráři na Hegera. Kalousek je rozběsnil

Česko

  11:50aktualizováno  17:34
PRAHA - Happening, který zorganizovali odboráři jako protest proti zdravotnickým reformám, se zvrhl ve smršť vulgarit namířených proti Leoši Hegerovi a Miroslavu Kalouskovi. Oba přišli s demonstranty diskutovat.

Pochodu k poslanecké sněmovně se účastnila i radikální levice foto:  František Vlček, Lidové noviny

Odborářské protesty zahájila znělka z televizního seriálu Sanitka. Organizátoři akce očekávali účast osmi stovek protestujících, podle policejních odhadů ale přišlo asi jen 500 lidí.

"Záměrem reformních zákonů je udělat ze současného standardu a z toho, co je běžné, nadstandard. My s tím nesouhlasíme, to je proti lidem," řekla přítomným Dagmar Žitníková z pódia označeného vlajkami zdravotnického svazu a nápisem "Šetřit ano, škrtat ne".

'Táhni do pr*ele!' křičel dav

S demonstranty přišel hovořit i ministr zdravotnictví Leoš Heger. Ihned se na něj ale snesla vlna nadávek a bučení. Ministr se na některá hesla pokoušel odpovědět, ale dav ho vždy překřičel.

Odborářský happening se tak zvrhl v agresivní skandování a Žitníková musela demonstranty krotit.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger diskutuje s předsedou ČMKOS Jaroslavem Zavadilem (vlevo) na Palackého náměstí v Praze

"Gratuluji všem organizátorům, jak to tady uspořádali," řekl na řečnickém pódiu Heger. "Takto si nikdo sociální dialog asi nepředstavuje," řekl ministr a odešel.

"Tahleta scéna není pro dialog, tady to nemá cenu," řekl ministrovi předseda Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil.

HEGEROVY ZÁKONY PROŠLY

Hegera poté obklopil rozvášněný dav, který nepřestával křičet nevybíravé vulgarismy. Na cestu zpět do budovy ministerstva ho musela doprovázet policie.

"Reakce lidí mě nepřekvapila. Přiznávám ale, že agresivita lidí stoupla," řekl LN předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

ANKETA LIDOVÝCH NOVIN

Premiér Petr Nečas (ODS)Oznámkovat členy Nečasovy vlády můžete ZDE

Zavadil vyzval Hegera, aby "přestal lhát lidem". "Řekněte jim, co se chystá. Přece není normální, aby si lidé připláceli na zdraví takovou měrou. Je to byznys se zdravím," prohlásil.

Happeningu se účastnila i organizace postižených, pacientů a seniorů. Úterní protesty otevřeli odboráři pantomimou a scénkami, jimiž upozorňovali na dopady reformních změn.

Výbuchy před sněmovnou

Zhruba v půl druhé se vypravil protestní pochod směrem k Poslanecké sněmovně. Policie ale demonstrantům zakázala přiblížit se k budově blíž než na sto metrů. Přibližně dvě stě lidí tam ale přesto zamířilo a dostalo se do potyčky s policisty, kteří místo obehnali zátarasy.

Před demonstranty poté předstoupil ministr financí Miroslav Kalousek, což lidi rozběsnilo. V tu chvíli se ozvalo několik výbuchů. Policie zjišťuje, kdo výbuchy způsobil.

Ministr Kalousek mluví s demonstranty

Kalousek si vypůjčil megafon a pokoušel se s demonstranty hovořit. Ti ho však vulgaritami a skandováním přehlušili a ministr se tak vrátil zpět do sněmovny.

Pět minut po dvanácté

Happening začal ve 12:05, tedy symbolicky "pět minut po dvanácté". Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové už totiž kabinet některé normy schválil a novelu o zdravotním pojištění odhlasovali ve sněmovně koaliční poslanci.

Demonstranti na odborářském happeningu na Palackého náměstí v Praze

Právě tento zákon by měl umožnit zavedení standardu a nadstandardu, k němuž mají odbory největší výhrady. Předáci tvrdí, že by se tak omezil přístup k péči a moderní léčba by byla jen pro ty, kteří si ji zaplatí.

Odborářům vadí také chystané zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun či to, že by si léky do 50 korun měl hradit pacient.

"EKOLOGICKÁ" STÁVKA

Stovky demonstrantů se vydaly na protestní průvod Prahou, aby vyjádřily nesouhlas s politikou současné vlády.Na protest proti reformám odbory uspořádaly už v polovině června celodenní stávku v dopravě. Žádaly stažení a přepracování reformních zákonů. Vláda od svých záměrů ale ustoupit nehodlá. Podle ní jsou změny nutné a Česko je potřebuje.

Odbory mají na své straně naopak opozici. Někteří členové opoziční ČSSD se chtějí dnešní odborářské akce zúčastnit.

Autoři: , ,