Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tahoun Rudé armády v nejhorších letech války - tank T-34/76

Tank T-34 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tank T-34 | foto: Zdroj: VÚA-VHA

KYJEV/PRAHA 5. března 1940 opustila Charkov na dnešní Ukrajině neobvyklá kolona několika pásových vozidel. O sedm dní později byly stroje u nedaleko Moskvy. Prototypy sovětského tanku T-34 tak prošly první zatěžkávací zkouškou. Na konci měsíce si už SSSR objednal sériovou výrobu obrněnce, který se stal hlavním tahounem sovětských obrněných formací v nejkrvavějších letech 2. světové války.

Když se německý konstruktér Ferdinand Porsche seznámil s ukořistěným sovětským tankem T-34, prohlásil poněkud opovržlivě, že u něj by “téčko” neprošlo výstupní kontrolou. Nicméně muži v uniformách Wehrmachtu na východní frontě měli jiný názor.

"Sériová výroba T-34 se stal noční můrou každého německého vojáka. Rychlý tank, kterým se dalo projet všude, i v bahně, díky jeho širokým pásům. Tank vyzbrojený mocným kanonem ráže 76 milimetrů. Tank, který byl nezranitelný našim protitankovým kanonem ráže 37 a 50 mm,” napsal poručík August von Kageneck. Vysekl tak poklonu Michajlovi I. Koškinovi, jehož tým v Charkově vytvořil nejdůležitější tank Rudé armády.

Pro zvětšení klikněte ZDE.

Stroj se začal sériově vyrábět v roce 1940. Přinesl na svou dobu revoluční design korby a věže. Konstruktéři použili skloněný pancíř, u kterého byla vyšší pravděpodobnost, že po něm střela sveze. Pancéřování tak nemuselo být tak silné, což přineslo úsporu hmotnosti. Sověti skvěle vyvážili tři parametry, které určují dobrý tank: pancéřování, výzbroj a pohyblivost.

“U německých tanků býval dobrý pancíř i kanon, ale na úkor pohyblivosti,” porovnává badatel Milan Kopecký, který o stroji napsal monografii. Nevýhodou bylo, že se do věže vešli jen dva muži: nabíječ a velitel. Ten druhý byl pak v boji pod velký tlakem: musel vydávat rozkazy svému mužstvu, vyhledávat cíle, mířit a nakonec i střílet.

Zjednodušování výrobních postupů

Navíc Koškinův tým při práci nad výkresy nového tanku přemýšleli nad možnostmi SSSR. “Konstrukce seděla na technologie dostupné v tehdejších sovětských továrnách. Například korba se svařovala na automatických linkách. V konstrukci se často uplatňovaly odlitky, takže u válečných strojů odpadalo válcování pancéřových desek, jejich ohýbání, svařování… Prostě náročné úkony,” popisuje Kopecký.

V průběhu války továrny dále zjednodušovaly výrobní postupy a dokázaly snižovat cenu, za kterou stroje dodávaly. V roce 1940 tak jeden T-34 z charkovské továrny přišel na 429 256 rublů, o dva roky později na 165 810 a v roce 1943 už jen na 141 822. Jednoduchá konstrukce se dala opravovat v polních podmínkách.V předposledním roce války se jeden ukořistěný stroj dostal do plzeňské škodovky na testování. Výsledek? Tamější technici se pochvalně vyjadřovali o úrovni práce v sovětských továrnách. “Na motoru byla řada revizních a evidenčních značek, ocel pancíře měla na jejich poměry vysoký obsah legovacích prvků a automatem provedené dlouhé svary, kontrolované rentgenem, nevykazovaly žádné chyby,” popisuje Kopecký.

V roce 1943 se však na východní frontě objevily nové německé tanky Panther a Tiger. Starý T-34/76 už přestával stačit. Sovětské továrny začaly chrlit stroje se silnějším 85 mm kanonem. Tento model se po druhé světové válce pak dlouhá léta licenčně vyráběl v Československu.

Ve sbírkách Vojenského historického ústavu se dochovaly dvě “téčka” s kanonem ráže 76 mm. To slavnější, s nápisem Lidice, právě prochází generální opravou.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!