25. června 2019 19:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tajemná schůzka Zemana s kandidátem na ministra kultury Šmardou. O čem jednali, neprozradili

Michal Šmarda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Šmarda | foto: ČTK

Jihlava Prezident Miloš Zeman se v úterý odpoledne setkal s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou (ČSSD). Schůzku v Rytířsku na Jihlavsku ani jeden z jejích účastníků nekomentoval. Šmarda na dotaz ČTK pouze uvedl, že výsledek sdělí po dohodě s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Hrad podle České televize plánuje vyjádření zřejmě až na čtvrteční zakončení oficiální návštěvy prezidenta na Vysočině. Setkání nebylo ani v oficiálním prezidentově programu.

Šmarda by měl nahradit ministra Antonína Staňka (ČSSD). Na jmenování Šmardy ČSSD čeká od konce května. Jeho odvolání na žádost sociální demokracie navrhl premiér Andrej Babiš (ANO), Zeman návrhu s odkazem na to, že mu ústava nestanovuje žádnou lhůtu, zatím nevyhověl. Staňkovu rezignaci předtím odmítl.

Zeman se podle ČT setkal se Šmardou v úterý odpoledne v penzionu Rytířsko, kde je prezident ubytovaný. Novináři přístup na schůzku neměli. O čem se Zeman se Šmardou bavili, tak není jasné. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na dotaz ČTK uvedl, že nebude poskytovat žádný komentář. Šmarda úterní schůzku pouze potvrdil. „Výsledky sdělíme po dohodě s předsedou ČSSD,“ napsal ČTK.

Deník Právo v úterý upozornil, že tajnosti provázely i samotné informování o uskutečnění schůzky. Setkání nebylo v oficiálním prezidentově programu návštěvy kraje Vysočina a Hrad ani na přímou otázku nechtěl sdělit její konkrétní termín. „Rozhodli jsme se tak,“ zdůvodnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček podle deníku Právo, proč datum a čas schůzky do poslední chvíle tají.

Zeman zahájil třídenní návštěvu Vysočiny v úterý. V kraji pak stráví několik dní dovolené v Novém Veselí.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SUPPORT ANALYST WITH ENGLISH

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč