Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hodina na přelet a přejezd. Tajemné zpoždění letu, kvůli kterému nestihl Zeman s Klausem Kováčův pohřeb

Challenger vládní letky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Challenger vládní letky. | foto: Wikimedia

BRATISLAVA/PRAHA Je to diplomatický trapas, který naštval i mnoho Slováků. Čeští zástupci v podobě prezidenta Miloše Zemana a exprezidenta Václava Klause dorazili pozdě na pohřeb prvního slovenského prezidenta po rozdělení federace Michala Kováče. Důvodem zpoždění bylo údajně špatné počasí při letu. Jenže není jasné jaké, a kde se problémy vyskytly.

Prezidentský speciál Canadair Challenger 601-3A odletěl podle vyjádření prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka pro server Lidovky.cz z Prahy v cca 10.35. „Přílet byl naplánován na 11:15, odjezd z letiště na 11:20 a příjezd na Bratislavský hrad v 11:35. Vše samozřejmě po dohodě se slovenskou stranou.“ Ovčáček řekl, že čas plánovaného a skutečného odletu z Prahy byl v podstatě stejný. Zpoždění tedy při odletu nenastalo.

A stejně tak i přistání bylo normální. Podle mluvčí letiště Veroniky Ševčíkové v Bratislavě panovalo běžné počasí s teplotami kolem 12 stupňů Celsia. „Český speciál přistál bez jakýchkoliv problémů. Mluvčí Ovčáček hovořil o nespecifikovaných problémech při odletu z Prahy,“ řekla Ševčíková pro Lidovky.cz.

Miloš Zeman a Václav Klaus při pietním ceremoniálu na Bratislavském hradě

Miloš Zeman a Václav Klaus při pietním ceremoniálu na Bratislavském hradě

Problém s počasím tak musel nastat během letu. Jenže podle českého Řízení letového provozu žádné zvláštní meteorologické podmínky nepanovaly, napsal server Aktuálně.cz. „Nemáme žádnou informaci o tom, že by při letech tímto směrem docházelo k jakýmkoli problémům,“ uvedl mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. „Z hlediska počasí nemáme hlášeno nic mimořádného v celém českém vzdušném prostoru,“ dodal pro ČTK. Stejně tak o žádných komplikacích při letu neví ani mluvčí armády Jan Šulc.

Česká delegace s prezidentem Zemanem dorazila se zpožděním a rakvi s pozůstatky...
Miloš Zeman a Václav Klaus při pietním ceremoniálu na Bratislavském hradě

Zvláštní je, že všechny ostatní delegace dorazily do Bratislavy včas a pohřeb stihly. Ta česká se do Rytířského sálu Bratislavského hradu už nedostala, podle Ovčáčka dorazila na místo v 11.44. Poklonit prvnímu slovenskému prezidentovi se tak mohli Zeman s Klausem až před hradem při smutečním průvodu, který směřoval k prezidentskému paláci.

Podle časového harmonogramu předem oznámeného slovenskou prezidentskou kanceláří, který ale během samotného ceremoniálu nebyl přesně dodržen, měly zahraniční delegace kondolovat Kováčově rodině v 11:30. Jiné zahraniční delegace přišly do sálu již dříve, například polská před 11:00. Kolem 11:30 dorazil slovenský premiér Robert Fico a prezident Andrej Kiska, který měl podle protokolu přistoupit k rakvi jako poslední, jak uvádějí slovenská média.

Česká delegace s prezidentem Zemanem dorazila se zpožděním a rakvi s pozůstatky...

Je tedy otázkou, zda si česká delegace naplánovala dostatečnou časovou rezervu. Podle plánu měla na odlet z Prahy, přílet do Bratislavy a přejezd na hrad jen 60 minut.

Podle Ladislava Špačka, který pro prezidentskou kancelář pracoval v době prezidentování Václava Havla, je počasí obecně oprávněný důvod ke zdržení i na takovou významnou událost, jako je státní pohřeb. „Jestliže se do toho vloží vyšší moc, povětrnostní podmínky, počasí, nebo něco takového, neporadí si s tím nikdo, ani prezident republiky ani britská královna,“ řekl Špaček s tím, že v takovém případě to pořadatelé smutečního obřadu pochopí.

Podle serveru Denník N měl ale prezident Zeman problémy i během zádušní mše. „Působil unaveně, televizní kamery ho častokrát zachytily se zavřenýma očima.“

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...