Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tajemník SPD Staník ve sněmovně posílal gaye, Romy a Židy do plynu, tvrdí Marksová a další svědci

Česko

  11:40
PRAHA - Tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomio Okamury Jaroslav Staník měl ve sněmovním klubu posílat gaye, Romy a Židy do plynu. Staník obvinění odmítá.

Ilustrační foto: Jaroslav Staník foto:  František Vlček, MAFRA

Okamurovci brojili proti ‚parazitům‘. Poslanec SPD ale na kritizovaných Romech vydělává

„Jak jsem vešla, řekl: ,Vy jste ta ministryně Marxová-Engelsová. Vy podporujete homosexuály.’ Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat. Pohádala jsem se s ním a odpálkovala ho,” popsala pro Aktuálně.cz ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová.

Poté měl Staník ve stejném duchu napadat Židy a Romy. „Židi, homosexuálové i Cikáni by měli jít do plynu,” měl Staněk prohlásit podle dvou svědků, kteří nechtěli uvádět své jméno. K incidentu došlo v jednom ze sněmovních klubů - což je restaurační zařízení pro poslance, který je veřejnosti nepřístupný.

„Říkal nechutné věci o Židech a Romech. Mezi námi bylo dost Židů a ten pán tam ještě vykřikoval, že to je nově hospoda SPD a že jim to tam patří. Byl opilý, ale posílat národnostní menšiny do plynu, to je tak za čárou, že si nic horšího neumím představit,” uvedl jeden ze svědků incidentu, který se již v minulosti se stal terčem útoku neonacistů a z toho důvodu si nepřál být serverem jmenován.

Staník se nejprve odmítl k věci vyjadřovat, později serveru napsal sms. „Je to sprostá lež od zoufalé politické konkurence, nikdy jsem nic takového neřekl.”

Poslanec Jaroslav Holík (SPD), pro server prohlásil, že pokud se zprávy potvrdí, bude požadovat jako minimum omluvu a vyvozovat důsledky. Staník mu totiž ve sněmovně dělá asistenta. „Pokud to byl takto závažný výraz, říct ‘do plynu’ je hodně nešťastné, tam by musela být důraznější sankce. Ale mám to jen jako neověřenou informaci od vás,“ uzavřel pro server Aktuálně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!