130 let

Aktuální stav bývalé prezidentské Husákovy vily. Bazén nebyl příliš veliký. | foto: Vladimír Kaláb, Lidové noviny

Tajemství Orlíku: pohlaváři a mafiáni. 'A kde je tady Husákova vila?'

Česko
  •   10:00
VYSTRKOV - Dvaadvacet let po revoluci stát prodal největší skanzen z dob komunismu - rekreační areál na Orlíku.

Po rozpadající se asfaltce uprostřed lesů na Vystrkově sviští dvě vozítka seagway. "Neviete, kde je tu ta Husákova vila?" ptá se slovenský mládenec. O zatáčku dál má stejný dotaz skupina pěti slovenských turistů.

INFOGRAFIKA: VILY NA BŘEHU ORLÍKU

I dvacet let po pádu komunismu je rekreační areál tehdejších špiček strany a vlády v lesích nad Orlickou přehradou atraktivní.
Nejen pro turisty. Stát jej nyní prodává a kupcem je firma, která má areál pronajatý až do roku 2019. Pronájem sjednal někdejší šéf této firmy Miroslav Provod.

Husákova vila

Ve vilkách a v hotelu se za jeho působení na Orlíku vystřídali i lidé s kriminálním pozadím. Vystrkov je i místo spjaté s vydíráním podnikatelů. Tísnivá atmosféra na člověka padá i dnes.
"Tu vilu radši nefoťte, majiteli by se to nemuselo líbit," varuje muž štípající dříví u vily číslo devět, před níž stojí mercedes se čtyřmi čtyřkami na poznávací značce a logem Diamond Race přes celou kapotu.

STÁT PRODAL HUSÁKŮV ORLÍK

Neptám se, zda tento fanoušek rychlostních projížděk luxusních aut konaných na evropských dálnicích za plného provozu získal slibovaný diamant za nejrychlejší dojezd, nebo zda mu němečtí policisté auto dočasně zabavili. "Tady nefoťte, to je soukromý objekt," přeje si zase žena, která na terase vily číslo šest diriguje dodavatele pití pro víkendové večery. Žena se mýlí, vila stále patří státu, ona ji má jen pronajatou. A nebude jí patřit ani poté, až se současná prodejní transakce dokončí zápisem do katastru nemovitostí.

Aktuální stav bývalé prezidentské Husákovi vily. V červených rámech na terase byla tři centimetry tlustá skla

Věřím, že minulost vymažeme
Majitelem se stane firma Orlík, v níž Miroslava Provoda vystřídal Jiří Červinka. "Věřím, že minulost vymažeme a z areálu vytvoříme komfortní místo pro rekreaci a regeneraci v mimořádně krásné lokalitě," naznačuje Červinka. Většina z vil v areálu, dokončeném jako místo rekreace komunistických šéfů v roce 1963, je dosud udržovaná a pronajímá se. Vily jsou očíslované podle důležitosti pohlavárů, číslo jedna pro prezidenta, číslo dvě pro předsedu vlády a tak dále až po pokoje v hotelu pro krajské tajemníky.

Nepoužívaná a chátrající, vedle prezidentské, je vila patnáct. Půdorys tohoto přízemního bungalovu s tmavě rudou fasádou elegantně kopíruje zaoblení svahu, zarazí jen mříž na venkovní terase. Asi byla v šedesátých letech módní, dnes ale dráty a plechy svařené do motivu plachetnice silně připomínají zdrátované Švejky na stěnách hospod čtvrté cenové skupiny. Prezidentská vila je od hotelu vzdálená více než kilometr, a to ještě do prudkého kopce. Není známo, proč ji Provod nepronajímal, údajně ji nabízel i zadarmo, jen když ji bude někdo udržovat. Nestalo se.

Za obývacím prostorem s lištou je jídelna spojená s kuchyní vytahovacím okénkem

Dnes má prezidentská vila mramorové dlažby prorostlé trávou, parketové podlahy na několika místech zkroucené, okna vymlácená. Vandalům to muselo dát práci, protože nešlo jen o tak nějaká okna. Nejen že prosklívala větší část obvodových stěn, ale zasklena byla dvěma tabulemi tlustými centimetr. Chodbu v patře oddělovalo od volné terasy zasklení dokonce třemi takovými tabulemi. Pro srovnání - nejrozšířenější okenní tabule jsou tři milimetry tlusté.
Vila se ale stavěla za socialismu a je názornou ukázkou stylu tehdejší práce. Parapety oken i kamenných balustrád na terase byly mramorové. Jenže pak se asi zjistilo, že mramor je za deště kluzký, takže kdosi tabule na terasách potřel cementem, že je čímsi přelepí. Zůstal ale jen potřísněný mramor.

Hotel Orlík

Za socialismu byla období nedostatku. Proto se stalo, že před otevřením vily nebyly k sehnání kamenné koule na pilíře po stranách schodiště k bazénu. Stavitelé si ale věděli rady - vyřezali koule z polystyrenu, přišroubovali je k pilířům, aby ve větru neuletěly, a natřeli cementem. Od kamene k nerozeznání - pokud o ně někdo nezavadil.

Vila má v patře dvě místnosti, koupelnu a terasu, v přízemí halu, čtyři místnosti a kuchyň. Ta je s jídelnou spojená vytahovacím okénkem, k jakému si chodili lidé pro oběd v závodních jídelnách.

Štrougalova vila porostlá zelení


Zhasl areál, když šel prezident na jeleny?
A ještě jeden světový unikát. Několik desítek metrů od vily je posed a těsně vedle něj lampa osvětlení. Zhasl areál, když šel prezident na jeleny, nebo světlo mělo jeleny přilákat? Prezidentskou vilu i vilu číslo dvě, zvanou Štrougalova, koupila za 4,2 milionu korun rodina Scheinerových, kterým byly v restituci vráceny pozemky pod těmito vilami. Oba objekty se nyní opravují.

Autor: Vladimír Kaláb
  • Vybrali jsme pro Vás