Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tajná konta ve Vaduzu opepří volební boj

Česko

Zemi čekají další skandály. Stát dostane databázi Čechů s konty v zahraničí

PRAHA Do předvolebního boje v Česku se vrací téma zahraničních kont politiků. Šéf socialistů Jiří Paroubek včera zcela nečekaně obvinil exministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, že se nesnažil od Němců převzít data o kontech českých občanů v Lichtenštejnsku.

Data o kontech v lichtenštejnské LGT Bank ukradl bývalý zaměstnanec tohoto finančního domu a prodal je německé rozvědce. Na jejich základě se zjistilo, kdo a jaké sumy si „uklízel“ do knížectví považovaného za daňový ráj. Socialisté jsou podle informací LN přesvědčeni, že tam má peníze a firmy i šéf ODS Mirek Topolánek nebo jeho přítel Marek Dalík.

„Pan Kalousek prohlásil, že takto získané údaje prostě nepřevezme,“ prohlásil včera Paroubek. Takový postup bez dalších podrobností označil za politický trik, „který něco kryje“. Kalousek reagoval slovy, že šéf ČSSD lže. O údaje Němce požádal už loni v březnu, na ministerstvo financí ale až letos 31. srpna dorazila odpověď, že jsou data k vyzvednutí. Ministr financí Eduard Janota včera sdělil, že si disketu s údaji vyzvednou „v nejbližších dnech“.

Později ale Paroubek na svá slova zapomněl. A začal tvrdit, že mu nešlo o data z Německa, nýbrž o výměnu informací s Lichtenštejnskem o aktuálních kontech, které Česko může získat, protože s knížectvím navázalo diplomatické styky: „Miroslav Kalousek si v reakci na moji výzvu vládě k jednání o spolupráci mezi ČR a Lichtenštejnskem ve věci finanční a daňové kriminality popletl dojmy a pojmy. Jsem rád, že konečně podal informaci, jak je to s více jak pět let starými údaji, které získala německá tajná služba,“ uvedl. „Chci ho ale upozornit, že má výzva směřovala k navázání oficiální aktuální spolupráce s lichtenštejnskými orgány. Trvám na tom, aby byly údaje zveřejněny. Jen tak lze vyloučit spekulace, že v těchto seznamech figurují někteří aktivní politici,“ dodal šéf ČSSD. Jeho spolupracovníci pak pod podmínkou anonymity tvrdili, že má jít právě o Topolánka. „Stačí si pustit záznam toho, co Paroubek řekl. On řekl, že jsem odmítl převzít data z Německa. Což je lež,“ reagoval Kalousek.

Sám Topolánek už v úterý večer upozorňoval, že kdosi šíří dokumenty, které mají dokazovat, že je vlastníkem některé z firem, jež média zmiňovala jako možné majitele vily v Toskánsku. Tam šéf ODS trávil dovolenou a setkával se s lobbisty a šéfy polostátních firem. Podle informací LN má být ona firma právě v Lichtenštejnsku. Topolánek to dopředu vyloučil a případné „dokumenty“ označil za falza.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

„Informace, které mám, svědčí o tom, že se připravuje kauza Toskánsko 2 na základě falzifikátů, které mají prokazovat jakési mé vlastnictví. Vylučuji, že by taková možnost existovala,“ prohlásil zčistajasna v úterý večer předseda ODS Topolánek. „Je to nemožné, a protože nelze dokázat neexistenci něčeho, tak to říkám dopředu, abyste viděli, že jsem na to připraven,“ uvedl dále k údajným falešným dokumentům, které mají prokazovat jeho vlastnictví firmy v Lichtenštejnsku, aniž by se dosud někde objevily. „Tato kauza mě nemůže odradit od toho, abych normálním způsobem pracoval v kampani na volbách, a proto to říkám dopředu,“ dodal šéf ODS.

„Ve skutečnosti nemáme důkazy o tom, že by měl Topolánek firmu v Lichtenštejnsku, máme jen nějaké indicie. Ale snažíme se na ODS vytvářet tlak a vyplácí se to. Potrefená husa se ozvala,“ tvrdil LN včera jeden z blízkých spolupracovníků Jiřího Paroubka, který si nepřál být jmenován.

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba už ale bez ohledu na šéfa ČSSD pracují i na splnění druhého Paroubkova požadavku, tedy na výměně aktuálních informací mezi českou a lichtenštejnskou daňovou správou. „I o tom ministerstvo s lichtenštejnskou stranou jedná. I v tomto se tedy ČSSD vlamuje do otevřených dveří,“ řekl Jakob.

***

Konta ve Vaduzu Ukradená data. O jaká konta v přestřelce mezi Paroubkem a Kalouskem jde? Loni v únoru vyšlo najevo, že tisíce podnikatelů a firem zejména z Německa se přes konta v Lichtenštejnsku dopouštěly daňových úniků. Údaje o kontech ukradl bývalý pracovník jedné banky a prodal je do Německa. To pak nabídlo údaje o kontech dalším zemím.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...