6. března 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tajné služby jsou v pozoru. Kvůli strýci Kim Čong-una, velvyslanci KLDR v Praze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Budova velvyslanectví KLDR stojí v ulici Na Větru na Praze 6. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova velvyslanectví KLDR stojí v ulici Na Větru na Praze 6. | foto:  Michal Šula, MAFRA

V osvobozenecké válce zemřelo v první bitvě 250 imperialistů, ve druhé pak 80. Kolik jich zemřelo dohromady? Tak vypadají příklady z matematiky školáků v jedné z nejdrsnějších diktatur současnosti – v severní Koreji. Osud země nečekaně zasáhl Prahu. Tamní režim v české metropoli coby velvyslanec reprezentuje Kim Pchjong-il, syn zemřelého diktátora Kim Ir-sena a strýc současného prezidenta Kim Čong-una. A může mu jít o život.

Situace nabrala na otáčkách po nedávné vraždě bývalého prominenta severokorejského režimu, prezidentova nevlastního bratra Kim Čong-nama v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru. Motivem mohla být snaha severokorejského režimu zlikvidovat nepohodlného člena dynastie Kimů.

České bezpečnostní složky řeší možný útok na Kim Pchjong-ila v Praze, neboť diplomat rovněž patří mezi přímé potomky zakladatele režimu v KLDR. Jeho jméno se skloňuje i v souvislosti s možným nástupnictvím po Kim Čong-unovi.

„Problém to samozřejmě je. Hlídat cizího diplomata na každém kroku ale dost dobře nejde,“ řekl LN vysoce postavený zdroj z bezpečnostní komunity. Až dosud o hrozbě spekulovala jihokorejská média s odvoláním na tamní vládní zdroje.

Podle policie je ochrana diplomatů KLDR standardní. „Z taktických a bezpečnostních důvodů nemůžeme sdělovat žádné bližší informace,“ řekla LN Eva Kropáčová, mluvčí policejního prezidia.

Podle listu Korean Herald velvyslance v Praze oslovila skupina emigrantů s nabídkou, aby se stal lídrem exilové vlády. „Odborníci považují Kim Pchjong-ila za další možný cíl KLDR, protože její vůdce může chtít odstranit veškeré zbývající hrozby pro svou vládu,“ napsal deník.

  • 10Diskuse


Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky


Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na Lidovky.cz