Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajné služby jsou v pozoru. Kvůli strýci Kim Čong-una, velvyslanci KLDR v Praze

Česko

  7:00
V osvobozenecké válce zemřelo v první bitvě 250 imperialistů, ve druhé pak 80. Kolik jich zemřelo dohromady? Tak vypadají příklady z matematiky školáků v jedné z nejdrsnějších diktatur současnosti – v severní Koreji. Osud země nečekaně zasáhl Prahu. Tamní režim v české metropoli coby velvyslanec reprezentuje Kim Pchjong-il, syn zemřelého diktátora Kim Ir-sena a strýc současného prezidenta Kim Čong-una. A může mu jít o život.

Budova velvyslanectví KLDR stojí v ulici Na Větru na Praze 6. foto:  Michal Šula, MAFRA

Situace nabrala na otáčkách po nedávné vraždě bývalého prominenta severokorejského režimu, prezidentova nevlastního bratra Kim Čong-nama v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru. Motivem mohla být snaha severokorejského režimu zlikvidovat nepohodlného člena dynastie Kimů.

České bezpečnostní složky řeší možný útok na Kim Pchjong-ila v Praze, neboť diplomat rovněž patří mezi přímé potomky zakladatele režimu v KLDR. Jeho jméno se skloňuje i v souvislosti s možným nástupnictvím po Kim Čong-unovi.

„Problém to samozřejmě je. Hlídat cizího diplomata na každém kroku ale dost dobře nejde,“ řekl LN vysoce postavený zdroj z bezpečnostní komunity. Až dosud o hrozbě spekulovala jihokorejská média s odvoláním na tamní vládní zdroje.

Podle policie je ochrana diplomatů KLDR standardní. „Z taktických a bezpečnostních důvodů nemůžeme sdělovat žádné bližší informace,“ řekla LN Eva Kropáčová, mluvčí policejního prezidia.

Podle listu Korean Herald velvyslance v Praze oslovila skupina emigrantů s nabídkou, aby se stal lídrem exilové vlády. „Odborníci považují Kim Pchjong-ila za další možný cíl KLDR, protože její vůdce může chtít odstranit veškeré zbývající hrozby pro svou vládu,“ napsal deník.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat