6. března 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tajné služby jsou v pozoru. Kvůli strýci Kim Čong-una, velvyslanci KLDR v Praze

Budova velvyslanectví KLDR stojí v ulici Na Větru na Praze 6. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova velvyslanectví KLDR stojí v ulici Na Větru na Praze 6. | foto:  Michal Šula, MAFRA

V osvobozenecké válce zemřelo v první bitvě 250 imperialistů, ve druhé pak 80. Kolik jich zemřelo dohromady? Tak vypadají příklady z matematiky školáků v jedné z nejdrsnějších diktatur současnosti – v severní Koreji. Osud země nečekaně zasáhl Prahu. Tamní režim v české metropoli coby velvyslanec reprezentuje Kim Pchjong-il, syn zemřelého diktátora Kim Ir-sena a strýc současného prezidenta Kim Čong-una. A může mu jít o život.

Situace nabrala na otáčkách po nedávné vraždě bývalého prominenta severokorejského režimu, prezidentova nevlastního bratra Kim Čong-nama v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru. Motivem mohla být snaha severokorejského režimu zlikvidovat nepohodlného člena dynastie Kimů.

České bezpečnostní složky řeší možný útok na Kim Pchjong-ila v Praze, neboť diplomat rovněž patří mezi přímé potomky zakladatele režimu v KLDR. Jeho jméno se skloňuje i v souvislosti s možným nástupnictvím po Kim Čong-unovi.

„Problém to samozřejmě je. Hlídat cizího diplomata na každém kroku ale dost dobře nejde,“ řekl LN vysoce postavený zdroj z bezpečnostní komunity. Až dosud o hrozbě spekulovala jihokorejská média s odvoláním na tamní vládní zdroje.

Podle policie je ochrana diplomatů KLDR standardní. „Z taktických a bezpečnostních důvodů nemůžeme sdělovat žádné bližší informace,“ řekla LN Eva Kropáčová, mluvčí policejního prezidia.

Podle listu Korean Herald velvyslance v Praze oslovila skupina emigrantů s nabídkou, aby se stal lídrem exilové vlády. „Odborníci považují Kim Pchjong-ila za další možný cíl KLDR, protože její vůdce může chtít odstranit veškeré zbývající hrozby pro svou vládu,“ napsal deník.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz