Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tak mi to ukažte!

Česko

KALENDÁŘ VĚDECKÝCH UDÁLOSTÍ A OSOBNOSTÍ

Andreas Vesal, rodák z Bruselu, už jako kluk rozpižlal vše živé, co mu přišlo pod ruku - myši, krysy, krtky, kočky...

Anatomické přednášky na pařížské univerzitě ho nudily, pitev poskrovnu, lidských ještě méně. Student Vesal si tedy zase pitval sám. K tomu si nosil ze hřbitovů a popravišť kosti a k úžasu spolužáků i profesorů je dokázal přesně určit i poslepu. Snad proto byl při jedné ze vzácných „lidských“ pitev vyzván, aby ji provedl, což od té doby činil pokaždé, když na ni došlo.

V belgické Lovani, kam odešel kvůli válce ve Francii, se lidská mrtvola nepitvala dokonce třicet let. Po dlouhém škemrání na radnici dosáhl povolení k veřejné pitvě popraveného. V Lovani také jako první v Evropě vypreparoval kompletní lidskou kostru. Potají odřízl ze šibenice natlelou mrtvolu a doma z ní odvařil zbylé maso.

Studia dokončil roku 1537 (třiadvacetiletý) v Padově a den po promoci tam nastoupil místo profesora. Jako předtím jinde, i zde zprvu chodil krást v noci na hřbitov mrtvoly. Jednou se mu prý tak podařilo získat tělo dívky takřka čerstvé, teprve včera pohřbené. Čtrnáct dní ji pak tajně uchovával v bytě a náruživě pitval. Nějak se to ale prozradilo, takže při příští loupežné výpravě ho na hřbitově přivítaly šípy z luků.

Ostatně na to, jak se dostával k lidským korpusům, sám vzpomíná: „...ptáci oklovali mrtvolu, která byla částečně spálena na ohni a pak přivázána ke kůlu... Kosti byly proto zcela holé... Využil jsem této vítané příležitosti, vylezl jsem na hranici a snažil se oddělit stehenní kost od kyčelní...“

Současně začal studentům ukazovat na lidských mrtvolách anatomické detaily. Jednou při popisu správného pouštění žilou nakreslil stručný náčrtek. Nadšení studenti ho hned poprosili, aby stejně znázornil i cévy a nervy. Vesal tak vytvořil sérii velkých kreseb, které kvalitou daleko přesahovaly všechny doposud vytvořené.

Spolu s jejich pirátskými kopiemi se Evropou šířila autorova sláva. Soudce trestního soudu v Padově mu začal posílat těla popravených zločinců. A když konzervativci protestovali, že jejich pámbíček Galen to má jinak, mladý profesor je vzal k otevřené mrtvole: „Tak mi to ukažte!“

Vesal spolupracoval s nejlepšími rytci v Benátkách a s umělci pracujícími v Tizianově dílně. Jejich práce pak dopravil přes Alpy do Basileje, kde byl 1. června roku 1543 dokončen tisk díla De humani corporis fabrica libri septem (Sedm knih o stavbě lidského těla). Skvostně vypravená publikace obsahovala 663 velkých stran s jedenácti obrazovými tabulemi a třemi stovkami dalších ilustrací.

Vesal zde opravuje přes 200 Galenových omylů, rozšiřuje anatomické názvosloví, ale třeba i stanovuje nový pořádek pitvy. Takřka současně vydává i zkrácenou, dostupnější verzi Fabricy, kterou nazval Epitom („výcuc“). Po dvou letech vyšel Epitom v německém překladu a stal se nepostradatelným průvodcem všech solidních chirurgů ranhojičů.

Lékaři přijali Fabricu se smíšenými pocity, Vesalův pařížský učitel Jacob Sylvius reagoval knihou Vyvracení šílencových urážek vůči textům Hippokratovým a Galenovým.

Desky s ilustracemi k Fabrice, uložené v mnichovské univerzitní knihovně, vydržely 400 let. Roku 1944 je zničil nálet Spojenců.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat