Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tak tady se tunel propadl. Metrostav ukázal podzemí

Česko

PRAHA Odstavené zaprášené bagry a opuštěné stavební potřeby. Tichou atmosféru v části tunelu Blanka, kde se 6. července zřítilo několik desítek tun zeminy, narušuje jen bručení čerpadla odvádějící nekonečný proud podzemní vody.

Včera dopoledne se k tomuto „mrtvému“ bodu poprvé dostali i novináři. Přesné místo závalu ale není vidět, stavitelé jej od zbytku tunelu oddělili betonovou stěnou, aby nedošlo k rozšíření možného propadu. „Pod několika metry hlíny je tam ještě i ten bagr,“ ukazuje na hráz šéf firmy Metrostav Ivan Hrdina.

V bagru po závalu zůstal předák, museli ho ze stroje dostat. „Bagru se několik minut předtím pokazila hydraulika, jeho řidič šel do skladu pro novou hadici, na jeho místo si sedl nadřízený,“ popisuje Hrdina.

Rutinní úkol, při němž měli odstranit jednu z pomocných stěn tunelu, která už však podle Hrdiny nic nepodpírala, se změnil v obří nehodu.

Český báňský úřad zatím zakázal v postiženém ramenu tunelu těžit, všude jinde panuje běžný pracovní provoz.

Pod Korunovační ulicí se dodělává systém odvětrávacích šachet, jinde stroje pokračují v betonování obvodových stěn.

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...