Olympijská vítězka v běhu na 5000 metrů z Atén a úřadující mistryně světa z Ósaky 2007 bude jednou z hvězd mítinku. Podobně jako chorvatská výškařka Vlašičová, ruská tyčkařka Isinbajevová či keňská mílařka Jelimová i ona hodlá v Praze útočit na světový rekord. „Jenom nevím, jestli na dvě míle nebo na dva kilometry,“ pokrčila rameny.
Patří jí světový halový rekord na 3000 metrů a vylepšit ho chtěla v sobotu ve Stuttgartu. Neuspěla. „Byl to ale můj první start v sezoně.“
V roce 2007 vytvořila světový rekord na 5000 metrů. Loni ji o něj připravila krajanka Tiruneš Dibabaová, jež se pak v Pekingu blýskla zlatem na pět i deset kilometrů. „Před olympiádou jsem chtěla rekord zpět, ale nepovedlo se mi to o vteřinu,“ usmála se závodnice, jež v Pekingu získala bronz z kratší trati.
„Tak velkou atletickou halu jsem ještě nespatřila,“ žasla atletka, když se rozhlédla po 02 areně.
I při zasunutí dolní řady sedadel, což je při instalaci oválu nezbytné, se do haly vejde téměř dvanáct tisíc diváků. „Do Madison Square Garden v New Yorku se na atletiku vejde přes deset tisíc, v Birminghamu pět a ve Stuttgartu jen o něco víc. Pokud hvězdy halu zaplní, můžeme mít největší návštěvu,“ těší se atletický manažer Alfonz Juck a přiznal, že hodlá, už podruhé, získat Defarovou pro ostravskou Zlatou tretru.
A což takhle přemluvit ke startu i její krajanku Dibabaovou?
„To nepůjde. To by bylo podobném jako získat pro start na stovce Bolta i Powella,“ zmínil Juck jamajské sprintery. „Jde o rivalitu.“