14. července 2016 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka si za urážky homosexuálů zve Nytrovou na kobereček. Poslankyni pak někdo hacknul web

Pavlína Nytrová, poslankyně  ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavlína Nytrová, poslankyně ČSSD. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Za skandální výroky o homosexuálech na půdě Poslanecké sněmovny půjde Pavlína Nytrová (ČSSD) na kobereček. Na schůzku si ji pozve premiér a její stranický šéf Bohuslav Sobotka. „Nechci, aby vystupovala podobným způsobem,“ řekl předseda vlády pro server Lidovky.cz. Nytrové ve čtvrtek odpoledne navíc někdo hacknul webové stránky.

Výroky zazněly na půdě Poslanecké sněmovny při projednávání novely zákona, podle které by si registrovaní partneři mohli adoptovat dítě svého protějšku. „Homosexuálové se budou snažit realizovat sex s dětmi,“ nesouhlasila s návrhem sociálnědemokratická poslankyně Pavlína Nytrová ve svém projevu. A připojila i další kontroverzní myšlenky.

K vystoupení své stranické kolegyně se pro server Lidovky.cz vyjádřil také premiér Bohuslav Sobotka. „S paní Nytrovou se sejdu, nechci, aby vystupovala podobným způsobem,“ uvedl na dotaz redakce.

Podle jeho názoru jsou podobné výroky, navíc z úst poslankyně sociální demokracie, nepřípustné. „Názory a předsudky paní Nytrové rozhodně nesdílím a v tomto (poslankyně Nytrová) v žádném případě nevyjadřuje postoj a politiku ČSSD,“ doplnil ještě premiér.

Anketa

Souhlasíte s výroky poslankyně za ČSSD Pavlíny Nytrové?

Ano 746
Ne 1398
Nevím, je mi to jedno 45

Netolerance a předsudky

Poslankyně Nytrová ve svém projevu například prohlásila, že homosexuální rodina rozhodně není stabilní místo pro výchovu dětí.

„Je tam vysoká promiskuita, vysoký výskyt pohlavních a jiných chorob, nadprůměrný sklon k alkoholu a drogám ve srovnání s heterosexuální společností, vyšší míra výskytu duševních a mentálních poruch, výrazně kratší věk dožití, výrazně vyšší výskyt násilného chování u homosexuálů,“ vyjmenovala ve svém projevu. Pět skandálních výroků podle stenozáznamu si můžete přečíst ZDE.

„Problém je, že netolerance a předsudky jsou mezi lidmi ještě stále velmi rozšířené a je s tím potřeba bojovat. Ne militantně, ne aktivisticky, ale trpělivou debatou a reálnými argumenty,“ dodal ještě předseda vlády.

K Nytrové se její straničtí kolegové začínají pomalu obracet zády.

Jak například uvedl místopředseda strany a šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, je otázkou, zdali by měla i nadále zůstat členkou. „Tyto názory jsou nekompatibilní s programem a hodnotami, na kterých naše strana stojí. (...) To je spíš jazyk extremistů,“ uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Celý si ho můžete přečíst ZDE.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová zase neváhala a svoji kolegyni rovnou vyzvala k odchodu ze strany. „Naprosto se distancuji od názorů poslankyně Nytrové týkajících se registrovaného partnerství. Měla by si přestoupit do jiné strany!“ uvedla na sociální síti Twitter.

Server Lidovky.cz se několikrát snažil sehnat vyjádření přímo od poslankyně Nytrové. Poté, co telefon zvedla, však ihned zavěsila. Rozhovor přijala jen za podmínky, že redakce otázky pošle do e-mailu. „Po zkušenostech budu odpovídat pouze takto. Děkuji za pochopení,“ uvedla ve čtvrtek dopoledne. Na zaslané otázky však dosud nereagovala. Odchod ze strany nicméně ve vyjádření pro ČTK odmítla. „Já rozhodně nevidím žádný důvod, proč bych měla opustit její řady (ČSSD),“ sdělila.

Ve čtvrtek odpoledne někdo naboural stránky poslankyně Nytrové www.pavlinanytrova.cz, které dopoledne ještě fungovaly. Objevil se na nich vulgární vzkaz podepsaný „Zlým anarchistou“.

Hacknuté webové stránky Pavlíny Nytrové.
Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz