Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na rozloučení s Gottem má dorazit až 300 tisíc lidí, Žofín ale pojme jen šestinu

Zpěvák Karel Gott. foto: ČTK

PRAHA - Palác Žofín, kde se v pátek uskuteční rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem, je připraven v případě velkého zájmu závěr avizovaný na 22:00 krátce posunout. Přesto se ale nemusí dostat na všechny fanoušky. Podle provozního ředitele Paláce Žofín Jana Hrubého je reálné uspokojit přibližně 50.000 lidí. Úřad vlády, který rozloučení pořádá, původně odhadoval účast na 100 000. Premiér Andrej Babiš ale v úterý hovořil až o trojnásobku.
  12:53aktualizováno  16:32

Průchod lidí budou vymezovat pověření pracovníci. Ke Slovanskému ostrovu bude vytvořen zhruba šestikilometrový úsek ze Smíchova, který bude pokračovat přes most Legií až k Žofínu. Venku před palácem budou znít písně Karla Gotta stejně jako ve velkém sále, kde bude vystavena rakev. Hudební výběr k veřejnému rozloučení dodá rodina, uvedl Hrubý.

Co se bude jmenovat po Gottovi? Hovoří se o letišti, ulicích či mostech

Ve velkém sále budou k rakvi postaveny tři stupínky, na které budou moct lidé pokládat květiny. Uprostřed místnosti budou do čtverce postavené stoly, které budou také sloužit k pokládání květin. Pohyb lidí budou řídit tzv. urychlovači, aby se dostalo na co nejvíce zájemců. Lidé pak budou odcházet malým sálem směrem ke Galerii Mánes.

Zpěvák Karel Gott.
Zpěvák Karel Gott

Na Slovanském ostrově bude u fronty přicházejících k dispozici asi deset mobilních toalet. Lidé budou moct využít také veřejné toalety v budově, další mobilní toalety budou postaveny venku, kudy budou fanoušci odcházet.

Vzhledem k očekávanému obrovskému zájmu lidé nebudou muset procházet bezpečnostními rámy. V takovém případě by se podle Hrubého dostalo k rakvi jen asi 5000 zájemců. Na bezpečnost by mělo dohlížet asi 130 policistů, na místě budou dobrovolníci Českého červeného kříže a také pražští záchranáři.

Historická pocta. Karel Gott může být prvním ‚nepolitikem’ s pohřbem v katedrále sv. Víta

Vláda na úterním zasedání upravila usnesení ohledně pohřbu Karla Gotta na základě toho, jak se situace vyvinula. Webu Blesk.cz to v úterý řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet přijal minulou středu usnesení, podle kterého měl úřad vlády zajistit organizaci státního pohřbu. Později předseda vlády upřesnil, že spíš než o klasický státní pohřeb půjde o pohřeb se státními poctami, který má jiné formální náležitosti. 

Zádušní mše následující den od 11:00 bude pro pozvané hosty. Vláda na den Gottova pohřbu vyhlásila státní smutek. Veřejnost bude moct sledovat sobotní zádušní mši v katedrále sv. Víta na velkoplošných obrazovkách na třetím hradním nádvoří a na Hradčanském náměstí. 

Přístup bude od 08:00 zajištěn výhradně z Hradčanského náměstí branou na čtvrté nádvoří, kde jsou v současné době umístěny bezpečnostní kontroly. Lidé budou vpuštěni až do naplnění kapacity třetího nádvoří. „Upozorňujeme, že z důvodu ochrany velkého počtu zúčastněných budou lidé procházet bezpečnostní kontrolou při vstupu do areálu Pražského hradu, kterou provádí Policie České republiky,“ dodala rodina.

„Rakev bude vystavena na katafalku se státními poctami. Ceremoniálu se zúčastní příslušníci Hradní stráže,“ uvedla rodina.

Úřad vlády spolupracuje s policií, armádou i magistrátem hlavního města Prahy. Podle odhadů se očekává, že se s Gottem do Prahy přijede rozloučit až 300 000 lidí a z Německa mají být vypraveny autobusy, uvedl Babiš.

„Nabídl jsem se, protože to je obrovská akce. Takový pohřeb tady v novodobé historii nikdy nebyl,“ řekl v úterý Babiš. Gott si podle něj zaslouží, aby lidé měli možnost mu vyjádřit úctu a poklonit se mu. „Myslím, že to od nás veřejnost očekává. Samozřejmě jsem konal rychle, protože není čas a my potřebujeme mít na vše usnesení vlády,“ poznamenal s tím, že kabinet v úterý usnesení upraví.

Na přípravách pohřbu Gotta spolupracuje i armáda. Podle Úřadu vlády se čeká obrovský zájem veřejnosti

„Spolupracujeme s magistrátem i z hlediska logistiky. Bude uzavřeno nábřeží mezi Národním divadlem a (výstavní síní) Mánes od čtvrtku půlnoci do pátku půlnoci. Uzavřena bude i městská doprava, bude to vlastně pěší zóna. Bude posílena policie, záchranná služba, sociální zázemí,“ přiblížil opatření Babiš. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) před jednáním vlády novinářům řekl, že lidé, kteří mají na starosti organizaci, už nepochybně mají informace o průběhu. Předpokládá, že kabinet je v úterý také dostane.

Premiér řekl, že neví, koho Gottova rodina pozve na zádušní mši. Pokud bude pozván, určitě přijde, poznamenal. Podle Úradu vlády Slovenské republiky se akce zúčastní i premiér Peter Pellegrini. Stejně tak by měl přijet i předseda slovenského parlamentu Andrej Danko.

Rozloučí se i fanklub

S Karlem Gottem se v pátek 11. října v Paláci Žofín na Slovanském ostrově rozloučí také jeho oficiální fanklub. Jeho členové se stále rozhodují, jakým způsobem vzdají hold svému oblíbenému zpěvákovi. „Nevíme, jak se sejdeme, protože je mezi námi spousta pracujících lidí a každý může v úplně jinou dobu. Také ještě dolaďujeme pořízení věnců, na které jsme mezi členy uspořádali sbírku,“ řekla v úterý ČTK předsedkyně oficiálního fanklubu Karla Gotta Alena Hájková.

Členové fanklubu se sešli v pondělí večer tradičně na Malé Straně v kavárně Čas, kde uctili Gottovu památku. Mezi hosty setkání byli textař Michael Prostějovský nebo zpěvák Karel Kahovec. Mnozí z členů fanklubu již minulý týden navštívili pražskou ulici Nad Bertramkou, kde před Gottovou vilou vzniklo pietní místo se záplavou svíček a květin. Prostranství plánuje město uklidit 14. října.

Exprezidenta Klause čeká letos státní vyznamenání. Zesnulému Karlu Gottovi udělí Zeman Řád bílého lva příští rok

Fanklub Karla Gotta má přibližně 150 členů, na běžné schůzky, na něž jsou vždy zváni i hosté, se jich schází přibližně třetina. „Když jsme čekali návštěvu Karla, přišly i dvě stovky zájemců,“ podotkla Hájková. „Další schůzku máme 18. listopadu, pokud budou členové fanklubu chodit, potáhnu to dál,“ dodala.

Gottovi příznivci se v jeho oficiálním fanklubu sdružují již 45 let, po celou dobu jeho existence je v jeho čele zakladatelka, dnes šestašedesátiletá Hájková. Náplní pravidelných schůzek byla organizační činnost, rozšiřování informací o Gottových koncertech a mediálních výstupech nebo kontakty se zahraničními fanoušky, zejména z Německa, Rakouska a Švýcarska. „Dodnes si se zahraničními fankluby dopisuju, i když tam zájem opadá. Mnoho Gottových fanoušků vzhledem k pokročilému věku zemřelo nebo mají zdravotní problémy,“ uvedla Hájková.

Dorazí mnoho německých fanoušků

Také řada německých fanoušků a fanynek se v pátek přijede do Prahy rozloučit s Karlem Gottem. Jednou z nich bude sedmapadesátiletá Doris Gerardová, která si v práci vzala volno, aby k rakvi českého zpěváka mohla položit růži a aby Karlovi, jak o něm mluví, řekla posledních pár slov. Chce mu tak poděkovat za více než čtyři desetiletí, kdy jí přinášel radost, i za osobní setkání, při nichž ji vždy znovu okouzlil. Poprvé se tak stalo už v roce 1976, přestože tehdy Gerardová původně na Gottův koncert vůbec nechtěla.

„Jeho fanynkou jsem už 43 let. Bylo mi tehdy 14 let, když mě matka požádala, jestli bych s ní nešla na koncert, protože jí onemocněl doprovod. Nejdřív jsem vůbec nechtěla, ale pak jsem se nechala přemluvit,“ vzpomíná Gerardová na den, který jí do značné míry změnil život. „Karlova hudba mě totálně nadchla, dotýkala se mě,“ líčí.

Nejslavnější český zpěvák populární hudby Gott, který ovlivnil několik generací posluchačů, zemřel v úterý 1. října před půlnocí. Bylo mu 80 let. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy, podlehl akutní leukemii. Zemřel doma v kruhu svých nejbližších.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!