Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Taneční party pro 60 tisíc lidí

Česko

Jeden z největších hudebních festivalů na světě, dánský Roskilde, přinesl hvězdy, vedra i déšť

V neděli skončil v dánském Roskilde 38. ročník oblíbeného hudebního festivalu.

„Je nejlepší na světě,“ odpřísáhnou i letos hosté.

Vedra i závěrečná vydatná sprcha čekaly sto tisíc návštěvníků festivalu Roskilde, který se odehrál o uplynulém víkendu v městě poblíž Kodaně. Letos hostil na dvě stě kapel a typické, hlavní oranžové pódium nabídlo hvězdy i skutečné legendy.

Není to ale zdaleka jen hudba, za čím se na Roskilde vydávají lidé z celé Evropy (hostů z Dánska je asi 69 %) - je to také přátelská atmosféra. Velmi dobře to bylo znát ze závěrečného koncertu na oranžovém pódiu, když vystupoval americký raper Jay-Z. V náhlém dešti a zimě dokázal roztančit na šedesát tisíc lidí a všichni si poslední velký koncert letošního Roskilde užívali jako obrovskou party.

Ve vedrech, která nedělnímu finále předcházela, přišla vhod voda - spousta vody. V tom je Roskilde festival unikátní: o „bezpečnost davu“ (do které spadá i neustálé zásobování publika kelímky s pitnou vodou) se stará několik tisíc dobrovolníků. Bezpečnost je na prvním místě, a není divu: v roce 2000 bylo při koncertě Pearl Jam ušlapáno a udušeno devět mladých lidí. Od té doby jsou na festivalu přísná opatření týkající se množství a „rozprostření“ lidí v hlavních prostorech před pódii.

I love you!

Nejvíce lidí přitáhla už první den britská kapela Radiohead a opět (jak už to má při svém sporadickém koncertování ve zvyku) potvrdila svůj kultovní status. A i když byly první dvě třetiny až příliš utahané a pro nefanoušky poslední desky, jež zazněla celá, lehce otravné, ke konci to všem vynahradily hity Karma Police, You And Whose Army? nebo Paranoid Android.

Z jiného konce to vzal vykutálený britský raper Mike Skinner alias The Streets; publikum mu druhý den zobalo z ruky. „Obejměte někoho vedle sebe, koho neznáte! Řekněte mu, že ho milujete!“ - a v areálu se ozvalo šedesáttisíckrát „I love you!“. Nechal své fanoušky v podřepu, v objetí a se svlečenými svršky a při závěrečné Fit (But You Know It) se dojetím skoro rozbrečel.

Brečeli i diváci Liars, jen ne dojetím, ale smíchem. V půlce show na pódium vběhl jejich bedňák, rozházel všechna zbylá piva a rovnou za nimi do publika taky skočil...

Nejvíc se bavili fanoušci metalu staré školy. Když na pódium vjel Rob Halford z Judas Priest se svým nablýskaným Harley-Davidsonem, zatímco K. K. Downing dokončoval čtvrthodinové kytarové sólo, bylo publikum buď u vytržení, nebo propadlo záchvatu smíchu. Jiným, i když podobným směrem, vykračovali v neděli vyhlášení rouhači Slayer, kteří za sebou měli vystavěnou zeď z 36(!) beden Marshall.

Nejen na hlavním pódiu se odehrávaly důležité věci: návrat legend My Bloody Valentine (v zastřešené Areně pro necelých dvacet tisíc lidí) byl provázen bolestivým terorem proti ušním bubínkům. A když už jste museli utéct, vždycky bylo kam - jeden z největších kladů celé akce. V případě My Bloody Valentine vedla cesta zase jen ke hvězdě. „Roskilde je nejlepší festival na světě,“ prohlásil rockový morous Neil Young. A když to říká on, tak to musí být pravda.

O autorovi| Jana Kačurová, zvlášní zpravodajka LN na festivalu

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat