Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tanky rozjížděly bývalý újezd. Kvůli ochraně přírody

Česko

  16:51
HRADEC KRÁLOVÉ - Kolem dvou desítek kusů těžké vojenské techniky, včetně dvou tanků T55 a osmi bojových vozidel pěchoty, rozjíždělo přírodní památku Plachta v Hradci Králové. Podle krajinného ekologa a organizátora akce Martina Hanouska vzniknou v rozježděném terénu otevřené pískové biotopy a nové tůně, které k životu potřebují vzácní živočichové.
Tank T 55 ilustrační foto

Tank T 55 ilustrační foto foto: ČTK

"Dnešní akce probíhá v souladu s plánem péče o lokalitu a má povolení krajského úřadu. Chtěli bychom ji opakovat každý rok," řekl Hanousek s tím, že území spravuje státní Agentura ochrany přírody a krajiny.

Plachta

Lokalita Plachta byla od konce 19. století vojenským cvičištěm, kde pravidelně jezdila těžká technika.

Když armáda před více než deseti lety cvičiště úplně opustila, začala Plachta rychle zarůstat náletovými dřevinami. Poprvé se tanky na Plachtu vrátily v roce 2003 a podruhé loni.

Dosud provedené úpravy terénu už podle Hanouska přinesly výsledky.

"Zatímco předloni se výskyt listonoha počítal v jedincích, nyní je ve stovkách. Počet žábronožek ze zvýšil z desítek na tisíce až desetitisíce. Plachta je jediným místem v kraji, kde se tito živočichové vyskytují," řekl.

V lokalitě se podle něj po 17 letech opět objevila kriticky ohrožená ropucha krátkonohá, která vyhledává právě čerstvě narušené povrchy.

Nejlevnější způsob

Cílem ekologů je podle Hanouska zachovat na Plachtě bezlesí. Vymýcení náletových dřevin pásy tanků je přitom prý nejrychlejší a nejlevnější způsob.


Video z loňského rozjíždění

S obrněnci totiž do Hradce na své náklady přijedou sběratelé vojenské techniky. Ekologové v tomto směru spolupracují s Východočeským klubem přátel vojenské techniky.

Na Plachtě tanky, bojová vozidla a nákladní tatry jezdí podle plánů vypracovaných ekology. "Po některých částech se jezdí celé čtyři dny od čtvrtka do neděle, po některých jen jeden den," řekl Hanousek. Celá lokalita má rozlohu 29 hektarů a při letošní akci se rozjezdí zhruba čtyři hektary.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...