Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
21. prosince 2018 12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Tátové se na Vánoce ve dveřích už neobjeví.‘ Lidé reagují na tragédii dolu na Karvinsku

Havíři, kteří přišli na noční směnu, čekají před šachtou. Dovnitř mohli jen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havíři, kteří přišli na noční směnu, čekají před šachtou. Dovnitř mohli jen... | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA/OSTRAVA Jen pár hodin po neštěstí v dole ČSM na Karvinsku, který si vyžádal dvanáct mrtvých Poláků a jednoho mrtvého Čecha, už jsou sociální sítě zaplaveny kondolencemi rodinám mrtvých. Stovky vyjádření se sešly například na Facebookové stránce Karviná žije. Někteří přidávají také zkušenosti se strachem o své blízké.

Počty příspěvků vyjadřujících v různých obměnách soustrast rodinám obětí důlního neštěstí se počítají na desítky. 

Desítky kondolencí na Facebookové stránce Karviná žije.

Desítky kondolencí na Facebookové stránce Karviná žije.

Do karvinských dolů jezdí pracovat i řada Poláků, dvanáct z nich čtvrteční výbuch nepřežilo, někteří tak své kondolence doplňují i o verzi v Polštině.

Kondolence i s polskou verzí.

Mnozí také sdílejí své osobní zkušenosti s důlními tragédiemi, které zasáhly v minulosti jejich rodiny. „Nenáviděla jsem, když náš táta záchranář musel dolů, v nervech jsou teď i rodiny záchranářů,“ podělila se o svou zkušenost jedna z uživatelek.

„Nenáviděla jsem, když náš táta záchranář musel dolů,“ popisuje jedna z...

Mezi komentujícími byli také lidé, jejichž rodiny málem přišly o své milované. Někteří se osudné směně v dole vyhnuli jen o pár desítek minut. Jedna z komentujících napsala, že její otec měl sfárat v 18:00, jen desítky minut po výbuchu metanu. „Měl veliké štěstí. I tak cítím smutek za ostatní, je to velká tragédie,“ napsala na facebookovou stránku.

Otec jedná z komentujících měl podle jejích slov sfárat jen o několik desítek...

„Teď přijel domů, odvolali je ze směny... Kdyby byl na odpolední, jak chtěl, tak je po něm,“ píše o manželovi na stránce Karviná žije Andrea Petrášová.

Manžel Andreji Petrášové unikl smrti jen díky záměně směny.

Vladimír Minarčík na jiném místě popisuje špatnou předtuchu při odcházení z denní směny. „Když jsme šli z denní směny, věděli jsme, že je zle. Tolik pohotovostních vozidel HZB jsme tam neviděli,“ popisuje. 

Množství vozidel báňské záchranné služby prý ukazovalo, že se stalo něco zlého.

Spousta lidí se také vrací k faktu, že se tragédie stala těsně před Vánoci. „Manželky a děti opravdu odvážných chlapíků se nedočkají toho, že se po směně objeví doma ve dveřích. Určitě by pro ně byl letos ten nejkrásnější vánoční dárek, kdyby se právě ten jejich tatínek a manžel vrátil v pořádku domů,“ píše Vít Hrdlovič.

Nejkrásnější dárek by bylo, kdyby se tátové od rodin objevili ve dveřích na...

Truchlící poukazují také na těžkosti práce horníků a za jejich práci jim děkují a vyjadřují jim obdiv. „Smekám před těžkou prací, kterou děláte. Nikdo si nedokáže představit, co stojí potu, špíny a sil mít doma teplo,“ napsal například Martin Papřok.

„Smekám před těžkou prací, kterou děláte.“

Minutou ticha uctili památku obětí tragédie také poslanci během svého pátečního jednání. Horníci už k dolu začali nosit svíčky, starosta Stonavy, obce ve které se důl nacházel, vyzval k tiché oslavě Vánoc.

Poslanec Petr Hájek vyzval své kolegy i veřejnost, aby přispěli na konto pomoci pozůstalým. Přispět je možné na bankovní účet 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí.

Probíhají práce na odvětrávání zavalené důlní chodby.
Na místě probíhá odvětrávání zavalené důlní chodby.

Výbuch v dole ČSM na Karvinsku ve čtvrtek usmrtil třináct lidí, z toho dvanáct Poláků a jednoho Čecha. Příčinou byl pravděpodobně metan, který se v šachtě vznítil. Jedná se o jedno z nejhorších důlních neštěstí za poslední dekády.

Lidovky.cz
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...