Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Taxikář léčený remdesivirem opustil nemocnici. Bude se znovu učit pohybovat po bytě, čeká ho náročná rehabilitace

Taxikář se po takřka dvou měsících loučí s nemocnicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxikář se po takřka dvou měsících loučí s nemocnicí. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Třiapadesátiletý Robert Markovič, který jako první pacient s covidem-19 v Česku dostal experimentální lék remdesivir, v úterý odešel ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do domácího léčení. Podle lékaře Michala Šotoly z I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí 1. LF UK a VFN má pacient před sebou náročnou rehabilitaci. Řekl to novinářům.

Pacient poděkoval personálu a lékařům, jsou podle něj „frajeři“ a zachránili mu život.

„Bude se znovu učit pohybovat po bytě, čeká ho léčba poměrně rozsáhlých ran a bude třeba sledovat i jeho nález na plicích,“ uvedl Šotola. Dodal, že u lidí, kteří prodělali covid-19 může nemoc zanechat následky na plicní tkáni. Markovič řekl, že bude muset denně cvičit a získat znovu svalovou hmotu. „Boj ještě neskončil a plně si to uvědomuji,“ uvedl. K práci taxikáře se už vracet nechce, zvažuje nabídku od firmy, která rozváží mezi nemocnicemi krev.

Taxikáře čeká podle lékařů náročná rehabilitace.
Dojatý taxikář Robert Markovič, první Čech léčený experimentálním přípravkem...

Od 10. března se léčil nejprve v Thomayerově nemocnici kvůli zápalu plic, o koronaviru se u něj vůbec neuvažovalo. Později se u něj objevily potíže s dechem, proto byl testován na přítomnost koronaviru. Kvůli selhání plic byl po pěti dnech převezen do VFN a lékaři jej napojili na přístroj ECMO zajišťující mimotělní oběh, který mu do krve dodával kyslík.

Americký lék mu začali podávat 24. března, kdy už se jeho stav začal zlepšovat. Podle vedoucího lékaře kliniky anestezie a resuscitace VFN Martina Balíka nejde jednoznačně říct, jakou roli ve vyléčení hrál remdesivir. Studie zatím nejsou prokazatelné a dat je málo.

Případ dnes propouštěného pacienta byl podle ředitele nemocnice Davida Feltla „orámováním epidemie koronaviru v Česku“. „Jeho případ zahájil horkou fázi pandemie a teď ho propouštíme do fáze, kdy se nemocnice zase otevírají běžné péči a případů přibývá marginálně, desítky případů na celou republiku,“ uvedl.

Antivirotikum remdesivir firmy Gilead podává VFN od 1. května také dalšímu pacientovi, jednoho léčí rovněž Fakultní nemocnice v Motole. Do testování léků v Česku je zapojena i Nemocnice na Bulovce a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Žádný z léků na covid-19 není oficiálně schválený, u všech jde o experimentální léčbu. Kromě remdesiviru se podávají také léky na HIV, antimalarika nebo léky na chřipku včetně japonského favipiraviru, který by měly dostat také stovky českých pacientů. Lékaři testují i možnost nemocné léčit krevní plazmou uzdravených.

Ve VFN mají aktuálně deset pacientů nakažených novým koronavirem. Experimentální lék favipiravir podali dosud dvěma pacientkám, uvedl dnes Šotola. Krevní plazmu uzdravených pacientů podali ve VFN jednomu pacientovi. Podle Balíka v případě léčby tohoto pacienta nezaznamenali po podání plazmy změnu zdravotního stavu pacienta. „Bylo to bez efektu (podání plazmy). Ale je to čistě zkušenost pracoviště,“ řekl dnes Balík.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!