1. září 2015 13:30, aktualizováno  17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Taxíky v Praze zdraží. Magistrát slíbil vyšší sazbu a taxikáři zrušili blokádu

Taxikáři už demonstrovali proti rozhodnutí Krnáčové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxikáři už demonstrovali proti rozhodnutí Krnáčové. | foto: ČTK

PRAHA Na Strahově se v úterý odpoledne sešlo několik set taxikářů, podle pořadatelů až 500. Chtěli na protest projet Prahou, asociace ale jízdu odvolala na základě jednání na pražském magistrátu, kde jim bylo přislíbeno zvýšení maximální ceny za kilometr jízdy taxíkem.

Vozidla ze Strahova začala po odvolání protestu odjíždět, někteří taxikáři ale s rozhodnutím nesouhlasili a ještě několik hodin diskutovali.

Dopoledne se zástupci taxikářů sešli s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a zasedli v magistrátní pracovní skupině vedené primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Ministr si od taxikářů vyžádal doklady o možném stanovení jednotné ceny, Praha přislíbila do konce roku zvýšit maximální povolenou cenu za kilometr.

Taxikáři měli sraz na Strahově ve 13:00, poté čekali, až přijedou zástupci Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT). „Ukázali jsme, že jsme schopní se za sebe postavit, že se jich nebojíme. Ve chvíli, kdy nesplní naše požadavky, to může být daleko horší než teď,“ řekl předseda AKT Karel Holcman a protestní jízdu odvolal. Poslední taxikáři ze Strahova odjeli kolem 16:00.

Nejvyšší povolená cena za kilometr jízdy je v Praze 28 korun. O kolik by se měla cena zvýšit, není jasné. Primátorka uvedla, že město zatím ustoupí od debaty ohledně zkoušek taxikářů. Navrhovalo přísnější zkoušky ze světového jazyka a z místopisu.

Praha má dlouhodobé potíže s nepoctivými taxikáři, iniciovala změnu vyhlášky a připravila také novelu silničního zákona, což mezi provozovateli taxislužeb a mezi řidiči vyvolalo bouřlivé reakce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz