Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Taxikáři blokovali cestu na pražské letiště. O Uberu se nám i zdá, řekl jeden z nich

Česko

  10:32aktualizováno  15:45
Protestní jízda pražských taxikářů proti službám typu Uber po čtyřech a půl hodinách skončila. Jejich vozy před magistrátem přestaly kroužit kolem 15:00. Protestovat k letišti, odkud se do centra města část taxikářů přesunula, se v pondělí vracet nechtějí, řekl David Bednář ze Sdružení českých taxikářů. Pondělkem ale prý blokády nekončí, taxikáři se večer poradí o dalším postupu. Policie v souvislosti s protestem zatím registruje 13 přestupků, řekl mluvčí Jan Daněk.

Zablokovaná ulice Aviatická. foto: Robert Sattler

„Silnice na letiště je úplně ucpaná,“ hlásil v poledne zpravodaj serveru Lidovky.cz. „Cesta z Evropské ulice k terminálům trvá zhruba 45 minut.“ Na letišti samotném byl ale klid.

Taxikáři v Praze zahájili protestní jízdu proti službám Uberu. Vytvořili několik skupin. Jedna vyjela po půl jedenácté z Evropské a blokovala pravý i levý jízdní pruh. Další kolona se zformovala cestou z letiště, šlo o zhruba 70 aut.

Protestu v Praze se v pondělí účastnilo 1000 až 1200 taxikářů, domnívá se David Bednář ze Sdružení českých taxikářů. Zhruba 120 taxikářů sjelo z Evropské a jeli protestovat k pražskému magistrátu. V 15. hodin už ale na místě nebyli. 

Na protestní jízdu vyrazili taxikáři i v Brně. Sedm desítek vozů vyjelo od koupaliště Riviéra na tuřanské letiště po velkém městském okruhu. Po stejné trase se na Riviéru většina vozů vrátila zhruba ve 13:30, poté se řidiči rozjeli. Podle předsedy Cechu Taxi Czech Republic Radka Koláře jde o iniciativu zdola od jednotlivých taxikářů a dispečinků. V Brně soud Uber předběžným opatřením zakázal.

„Myslím, že to je největší protest. To je účel, ať se zamyslí. Nám se o tom i zdá. Zavřu oči a vidím Uber,“ řekl serveru Lidovky.cz protestující taxikář P. P. (nepřál si uvést své jméno, redakce ho ale zná),  mimo jiné také člen Sdružení českých taxikářů.

„Protest je v demokratickém státě běžný. Nikdo nikoho nemlátí, netluče,“ podotkl taxikář.

Policisté na místě většinou nezasahovali. Na Lipské ulici namátkově kontrolovali řidiče. Jeden z taxikářů dostal pokutu 300 korun za pomalou jízdu.

„Jsme připraveni kroužit dvě tři hodiny. Pokud to nezabere, budeme v protestech pokračovat,“ řekl jeden z taxikářů. Protest taxikářů není časově omezený, podle organizátorů může trvat i několik dní. Možností je také jeho přesunutí k magistrátu nebo ministerstvu, to se ale zatím nestalo.

Ještě před zahájením protestu se na letišti sešla primátorka Prahy Adriana Krnáčová se zástupcem Sdružení českých taxikářů. Taxikář Miroslav Žežulka řekl, že nic nevyjednali. Krnáčová jim zopakovala, ať se obrátí na stát. Praha podle slov primátorky nevyužije svou zákonodárnou iniciativu kvůli řešení sdílené ekonomiky a přepravě Uber. Praha podle Krnáčové nemůže vytvářet zákony pro celou ČR.

„Přijeli jsme na letiště a přišel antikonfliktní tým, že by s námi primátorka Krnáčová ráda jednala. Kdyby přišla včera (v neděli), byl by čas a mohli jsme o tom diskutovat. Když přišla na poslední chvíli, měla přijít s konkrétním návrhem a ne říct, že nic nemůže,“ vylíčil serveru Lidovky.cz taxikář P. P.

Policisté jsou připraveni řešit dopravní kolaps v okolí letiště.
Adriana Krnáčová odkázala taxikáře na státní orgány, magistrát podle ní v gesci...

Na Evropské ulici se taxikáři sjížděli asi půl hodiny před zahájením jízdy, a to u Džbánu a vozovny Vokovice. Poté vyrazili směrem k letišti, nejprve pouze pravým jízdním pruhem a levý zůstal volný pro ostatní dopravu. Později najeli i do levého pruhu, za což jim někteří běžní řidiči spílali. Zablokovali například dva autobusy MHD a jeden společnost RegioJet.

Policisté řešili několik protiprávních jednání řidičů v souvislosti s protestem taxikářů. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka jde o jednotky případů, kdy řidiči omezují plynulost silničního provozu. Nespecifikoval ale, zda šlo pouze o taxikáře. „My to nerozlišujeme,“ uvedl. Podle webu policie vozy taxi působí komplikace v ulicích Lipská a Aviatická ve směru do centra Prahy. Policisté situaci sledují z vrtulníku a na 20 stanovištích.

V 11:00 už ale z Evropské ulice kolona zcela zmizela, taxikáři najeli na plánovanou trasu protestu, tedy Lipskou ulicí na letiště, zpět kolem hotelu Marriott na Lipskou a opět nájezdem před Evropskou na Lipskou. Na letiště taxikáři postupně přijížděli ve skupinkách, projeli a opět odjížděli.

Dispečinky taxi služeb, které mají smlouvy s letištěm, se k protestům taxikářů proti Uberu nepřipojily. Blokáda silnice na letiště poškozuje i je, uvedly. 

Letiště zřídilo info centrum

Pražské letiště zřídilo kvůli protestu taxikářů informační centrum. Radit cestujícím s možnými problémy v dopravě mělo 40 až 50 lidí, o které muselo letiště navýšit počet pracovníků. Cestujícím a zejména cizincům radili, jak při cestě do města využít městskou hromadnou dopravu. Autobusy totiž jezdí jinou příjezdovou cestou než běžná doprava včetně vozidel taxi. Řekla to mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková.

„Máme připraveno hlášení pro případ, až ta situace nastane a bude pro cestujícího výhodnější vzít si na cestu z letiště MHD, aby tato informace zazněla i z rozhlasu v české a v anglické verzi,“ uvedla dopoledne Janoušková. Zároveň vyzvala cestující, aby s problémy v dopravě na letiště počítali a nechali si před odletem dostatečnou časovou rezervu i pro možné dopravní komplikace.

Pokud někomu spoj uletěl, byly pro něj v kontaktním centru připravené počítače s internetovým připojením, kde si mohli cestující najít náhradní let. Zároveň ale letiště upozornilo, že evropská pravidla ochrany spotřebitele neřeší situaci, kdy kvůli stávce nebo protestům cestující nestihne odlet. Letiště ani dopravci pak nejsou povinni cestujícím poskytovat jakékoliv kompenzace.

Autoři: , ,