Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tchaj-wan se přiblíží Pekingu

Česko

Volby na Tchaj-wanu - Nově zvolený prezident bude usilovat o společný trh s Čínou

TCHAJ-PEJ Po osmi letech vlády Demokratické pokrokové strany (DPP) se na Tchaj-wanu vrátily otěže do rukou Kuomintangu (KMT). Ten nejenže v lednu získal dvě třetiny křesel v parlamentu, ale v sobotu jeho kandidát Ma Jing-ťiou také s velkým náskokem zvítězil v prezidentských volbách.

Kuomintang, jenž na Tchaj-wanu čtyřicet let vládl tvrdou rukou, k moci vrátilo znechucení lidí z korupčních skandálů DPP a skomírající ekonomiky. „To, co lidé skutečně chtějí, je nezkorumpovaná vláda, společenská stabilita, prosperující ekonomika a mír v Tchajwanské úžině,“ sdělil Ma Jing-ťiou krátce po vyhlášení volebních výsledků.

Ma, který se narodil v Hongkongu a na Tchaj-wan se dostal jako dítě v roce 1950, založil svou volební kampaň na otvírání se pevnině. Vyslovil se pro společný trh s Čínou a slíbil, že poté, co Peking odstraní tisícovku raket, jimiž na Tchaj-wan míří, naváže s ní mírová jednání. Jako jednu z priorit zároveň vytyčil zavedení pravidelných leteckých linek mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou, které by měly mimo jiné přispět k oživení obchodních vztahů i turistického ruchu. Přímé spojení mezi Čínou a Tchaj-wanem, jež bylo dosud omezeno pouze na nejdůležitější čínské svátky, by mohlo podle nově zvoleného prezidenta začít fungovat již příští rok. I když prezidentský kandidát DPP, jež se tradičně staví proti Číně a usiluje o nezávislost ostrova, Frank Sie před volbami varoval před takovými kroky, s tím, že Tchaj-wan zaplaví levná čínská pracovní síla a nekvalitní výrobky, voliči jej neposlechli. Sie, který svého rivala označil za trojského koně Pekingu, ve volbách zaostal o sedmnáct procent hlasů.

Čína i USA si oddechly Ma se stal s podporou 58 procent voličů vůbec nejúspěšnějším prezidentským kandidátem v demokratické historii Tchaj-wanu. Nejvíce příznivců má tento vysoký pohledný vystudovaný právník s diplomem z Harvardu mezi ženami, ale také mladými muži ve vyšších pozicích. Jeho popularitou neotřásla ani předvolední „odhalení“ DPP. Ta ho obvinila ze zpronevěry, z držení zelené karty s tím, že v případě nouze uprchne do USA, či z toho, že během studií v USA donášel vládě Kuomintangu na „ideově neposlušné“ tchajwanské studenty.

Po zvolení kandidáta KMT si oddechly Čína i Spojené státy. „Pro Peking nese zvolení Ma Jig-ťioua a dvě jasné zprávy. Zaprvé, že Tchaj-wan nebude postupovat k nezávislosti, a zadruhé, že začne s otevíráním se pevnině, aby došlo k nastartování ekonomiky a domácí spotřeby,“ míní tchajwanský analytik Raymond Wu. Takovou zprávu vítá i Washington, který si v úžině nepřeje žádné pnutí. Ostatně prezident Bush neotálel a krátce po vyhlášení volebních výsledků gratuloval Tchaj-wanu i nově zvolenému prezidentovi. Před čtyřmi lety, kdy byl podruhé zvolen Čchen Šuej-pien, z DPP mu to trvalo několik dní.

O autorovi| Klára Tylová, dopisovatelka LN, Tchaj-wan

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...