Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teď chci pomáhat ze břehu

Česko

Asistenty nového kouče rychlostních kanoistů Martina Doktora budou jeho otec a Američan Jerzy Dziadkowiec

PRAHA Srpen 1997, jezero Banook v kanadském Dartmouthu, mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Martin Doktor získává zlato na pětistovce, stříbro na kilometru a ve sprintu na 200 metrů.

Příští rok se tam vypraví opět. Ovšem nikoli jako závodník, ale coby šéftrenér českých reprezentantů. Bude to jeho první světový šampionát v nové roli.

„Vavříny ale nemůžeme čekat hned. Jsme na začátku nového olympijského cyklu, je čas zkoušet nové věci a dát podporu mladým závodníkům. Hlavní je, abychom něčeho dosáhli na olympijských hrách v Londýně za čtyři roky a aby tam jelo víc českých lodí než na posledních dvou olympiádách,“ připomněl čtyřiatřicetiletý Doktor, že v Aténách 2004 reprezentovali pouze on a kajakářka Strnadová, která nedávno v Pekingu pod novým jménem Mrůzková závodila na deblu s Blahovou jako jediná česká posádka.

Aspoň čtyři lodě na olympiádu Neméně důležité však bude pro kanoisty už mistrovství světa v roce 2011. „Tam se uskuteční hlavní část olympijské kvalifikace. Kritéria jsou dost drsná, ale těžko se budou měnit,“ má jasno nový reprezentační kouč, který v srpnu předložil výkonnému výboru svazu kanoistiky nový projekt řízení reprezentace pod názvem LONDON 2012.

„Kanoistiku dělám celý život. Chci jí pomoci, ale už ne na vodě, teď chci pomáhat ze břehu,“ řekl Doktor.

Na hrách v Londýně by rád viděl aspoň čtyři české lodě. A pokud jde o případné úspěchy?

„Sám jsem dobře poznal, že veškeré plánování výsledků je věštění. Tajným přáním je samozřejmě medaile, ale dobře vím, jak k ní může být daleko,“ pokýval hlavou.

Asistenty nového trenéra budou jeho otec Josef Doktor, který svého syna připravoval po celou kariéru, a Američan polského původu Jerzy Dziadkowiec.

„Táta mi bude radit dál, byla by škoda nevyužít jeho obrovských zkušeností. Míval problémy se svazem i s Duklou, upozorňoval mě, že jako trenérovi mi ne vždy půjde vše hladce, ale s tím já počítám. Střediska považuji za spolupracovníky,“ naznačil Doktor.

Zato osobnost Jerzyho Dziadkowce je obestřena tajemstvím.

„Měl úspěchy jako trenér polské reprezentace, pak vedl dvanáct let tým USA,“ přiblížil šéf svazu rychlostní kanoistiky Jan Boháč. „O spolupráci jsme jej požádali už loni a on nabídku přijal, jde hlavně o využití modernějších přístupů,“ dodal.

Kromě reprezentace povede Martin Doktor také mladé kanoisty, jeho prvním svěřencem bude Jan Halda ze Sezemic.

„Ale v závodní kanoi už mě neuvidíte, maximálně v dračí lodi,“ usmál se.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...