6. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Teď věří lidé Zemanovi. Na Klause či Havla však nemá

U Ústavního soudu jsou momentálně tři volné pozice. Letos se ale postupně uvolní dalších sedm míst soudců, proto mají šanci všichni čtyři kandidáti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Ústavního soudu jsou momentálně tři volné pozice. Letos se ale postupně uvolní dalších sedm míst soudců, proto mají šanci všichni čtyři kandidáti. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Jakmile má někdo v Česku opravdu důležitou funkci, ihned mu lidé začnou věřit mnohem více než předtím. A pro prezidentský úřad to platí absolutně. Není proto divu, že nejdůvěryhodnějším českým politikem je nyní nový prezident Miloš Zeman. Důvěřuje mu 51 % oslovených lidí.

Pro pořádek - podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění lidé stejně jako Zemanovi důvěřují i Pavlu Rychetskému, ten je však předsedou Ústavního soudu a mezi klasické politiky se tak počítat nedá.

Relativně dobře ještě vyšel z březnového průzkumu CVVM ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, kterému věřilo 47 % dotázaných. Na dalších místech pak skončila předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (37 %) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (34 %). U ostatních ústavních činitelů nedosáhla důvěra ani 30 %.

Klaus měl nástup lepší

Je tedy pro Zemana úspěch, pokud mu ihned po nástupu na Hrad věří 51 procent lidí? Při pohledu do nedávné historie ani ne.

K Zemanovu předchůdci Václavu Klausovi mělo důvěru krátce po nástupu na Hrad zhruba 60 % lidí. I u něj však zafungovalo pravidlo, že Češi věří tomu, kdo je ve funkci, protože ještě v lednu 2003, tedy krátce před jeho zvolením, mu podle CVVM věřilo jen 35 % lidí.

Graf vývoje důvěry v prezidenta Václava Klause

Graf vývoje důvěry v prezidenta Václava Klause

Klausova důvěryhodnost u obyvatel pak dále stoupala a do dvou let překonala hranici 70 procent. Ve druhém funkčním období však důvěra v Klause různě kolísala. Propad pak nastal letos po lednové amnestii, kdy mu vyjádřilo důvěru už jen 27 %.

Zvláštní fenomén Havel

Prezident Václav Havel byl výjimečný v mnohém, mimo jiné i v tom, jak moc se vyvíjela jeho popularita a důvěra lidí v něj. Jestliže byl Havel před rokem 1989 širší veřejnosti prakticky neznámý, v listopadu 1989 a těsně po něm stoupala Havlova důvěryhodnost do nebeských výšin. Poprvé byli občané na důvěru Václavu Havlovi jako prezidentovi naší země dotázáni v únoru 1990. Z Čechů mu tehdy důvěru vyjádřilo plných 91 %, píše například Sociologický ústav na svých stránkách socioweb.cz.

Anketa

Kterému prezidentu jste důvěřovali nejvíce?

Václavu Havlovi 1050
Václavu Klausovi 444
Miloši Zemanovi 260

V dalším období důvěra k prezidentovi Václavu Havlovi dále klesala a pohybovala se kolem 70 procentní hranice. V roce 1997 důvěřovaly Havlovi ještě dvě třetiny občanů, v roce 1999 už jen polovina. Lehce nad 50 procentní hranicí důvěřujících se Václav Havel držel i v letech 2000 až 2002.

V lednu 2003, tedy krátce před tím, než Havel opustil úřad prezidenta České republiky, věřilo Havlovi podle CVVM 54 % obyvatel. A obdobný stupeň důvěryhodnosti si Havel udržoval i po odchodu z Hradu.

aniMiloslav Janík

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?