14. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANKETA: ‚Těhotný člověk‘ v Česku neprojde. Lékaři otázku neřeší

Symbolem průvodu jsou barvy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbolem průvodu jsou barvy. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Žádost Britské lékařské asociace, aby zdravotní pracovníci nepoužívali slovní spojení „nastávající matka“, ale „těhotný člověk“ rozbouřil v Británii vášnivou debatu. Podle britských lékařů by výraz mohl urazit transgender občany. Server Lidovky.cz se proto zeptal několika zástupců české odborné veřejnosti včetně několika politiků, zda by to podle nich byl krok správným směrem i v Česku a jestli se s touto problematikou již setkali.

„Řešili jsme několik situací trans lidí v rámci naší právní poradny,“ říká sociolog Zdeněk Sloboda z Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD). „Česká legislativa, je ale nastavená v současnosti tak, že se snaží eliminovat situace, ve kterých by úředně muž mohl porodit dítě, a tím se stát matkou. My podporujeme existenci dvojkolejného systému, čímž by se tato možnost otevřela. Potom by bylo asi záhodno, aby se reflektovala nová situace, ale ne v podobě zákonů, spíš nějakých měkkých opatření,“ dodává Sloboda.

Sociolog Zdeněk Sloboda

Sociolog Zdeněk Sloboda

Podle něj by pak mělo smysl, aby zdravotní pracovníci a úředníci byli připraveni na situaci, že se v nemocnici setkají s trans lidmi. V současnosti je podle Slobody nejčastějším problémem je, že zdravotníci odmítají přijmout fakt, že někdo má jiné než biologické pohlaví. Odlišný gender akceptují až po biologické přeměně pohlaví.

Česká lékařská komora se podle slov jejího mluvčího Michala Sojky touto otázkou zatím nezabývala. „O této situaci víme akorát z médií. V současnosti se tím žádný orgán České lékařské komory nezabýval. To čistě proto, že o to nevznikl zájem, poptávka, ze strany lékařů, ani pacientů, aby se tento problém nějakým způsobem řešil. České zdravotnictví má mnohem větší a zásadnější problémy, než je toto,“ řekl Sojka pro Lidovky.cz.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol a pražský zastupitel Miloslav Ludvík (ČSSD)...

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík

„Podle mně je to velmi špatný krok a rozhodně nic takového nepodporuji a jsem dokonce striktně proti,“ sdělil serveru ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). „Přijde mi, že už je to za hranicí normálu a někteří lidé upřímně řečeno vymýšlejí věci, jen proto, aby je vymýšleli,“ dodal ministr. Na otázku zda se s touto problematikou setkal, odpověděl ministr, že „naštěstí ne,“ a že doufá, že se mu nadále vyhne.

Transgender, trans, trans*

přívlastek označující člověka, jehož rod se neshoduje s tím, jak byl od narození vnímán ostatními. Hvězdičkou se označuje široké spektrum identit a respekt k různým genderovým projevům.

Zdroj: Trans*parent

S tímto tématem se nesetkal ani gynekolog a pedagog Ladislav Krofta, podle kterého se jedná o ukázku kam až lidská mysl může zabřednout. „Já se domnívám, že ta cesta je naprosto lichá. Používat termín těhotný člověk je v rozporu se základními přírodními principy,“ řekl gynekolog serveru Lidovky.cz.

Dodal, že jedním ze základních znaků života je schopnost se rozmnožovat a rozlišovat mužské a ženské pohlaví. „Ten trend, který můžeme v posledních deseti, patnácti letech pozorovat, je v rozporu se základními přírodními principy. A přijde mi, že používat termín „těhotný člověk“ je zavádějící,“ sdělil docent na 3. lékařské fakultě.

Jan Chvojka

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka

Podle ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jana Chvojky (ČSSD) se nejedná o problém, který by v současnosti trápil českou společnost. „Nevidím důvod toto poměrně umělé téma importovat,“ napsal ve zprávě pro Lidovky.cz Chvojka. V roli ministra se totiž s touto problematikou nesetkal vůbec.

Eurokomisařka Věra Jourová.

Eurokomisařka Věra Jourová.

„Na téma rovnosti práv žen a mužů toto vrhá špatný stín,“ řekla Věra Jourová, eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví. „Myslím si, že je to kontraproduktivní. Máme co zlepšovat, ale tudy cesta nevede. Matka je žena, která podle přírody dítě porodila. Máme to ve všech právních řádech Evropy. Pak je tady také normální lidský zdravý rozum, který by se měl zpěčovat, když slyší takovou záležitost.“

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz