30. července 2019 15:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda podpořila návrh, aby se těhotným vězeňkyním nemusel přerušovat trest

Petra Janáková u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Janáková u soudu. | foto: ČTK

Praha Návrh, aby soudy nemusely automaticky těhotným vězeňkyním přerušit výkon trestu, vláda ve sněmovně podpoří. Novináře o výsledku úterního jednání kabinetu informovala ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) s tím, že ale vláda nechce, aby iniciativa prošla ve sněmovně zrychleným jednáním.

Podle Benešové se věc bude týkat jednotlivkyň. Ministryně počítá s tím, že se o těhotné a novorozence postará věznice ve Světlé nad Sázavou, která nyní funguje pro matky s malými dětmi.

Skupina poslanců STAN, Pirátů, SPD, ČSSD, KSČM a TOP 09 chce novelou trestního řádu uzákonit, aby soud mohl každý konkrétní případ těhotné ženy či matky dítěte mladšího jednoho roku posoudit stejně jako u těžce nemocných vězňů. Soud by mohl rozhodnout, zda se žena dostane dočasně na svobodu. Mohl by vzít v potaz například to, zda by pobyt vězenkyně na svobodě nebyl pro společnost nebezpečný a zda by nepokračovala v trestné činnosti. Ministerstvo spravedlnosti původně namítalo, že novela neřeší situaci dětí, které se narodí matkám, jimž nebude výkon trestu přerušen.

Státní zástupkyně navrhla pro manžele Janákovi doživotí.
Manželé Jaroslav Janák a Petra Janáková jsou podezřelí z loupežné vraždy muže u...

Novelu poslanci připravili v souvislosti s případem ženy, která byla odsouzena na 30 let za vraždu. Soud jí musel přerušit výkon trestu, když se zjistilo, že otěhotněla. V té době byla ve vazební věznici v Hradci Králové. Trest bude mít žena přerušený patrně do září příštího roku, tedy do jednoho roku věku dítěte.

V zákoně by podle návrhu zůstalo ustanovení, že soud přerušení výkonu trestu zruší, pokud existuje obava, že odsouzená nebo odsouzený uprchne, nebo pokud přerušení trestu zneužívá. Ustanovení se vztahuje na vězněné těhotné ženy nebo matky s dětmi do jednoho roku i na dočasně propuštěné těžce nemocné vězně.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR LASERŮ – TRULASER

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz