28. května 2012 19:40, aktualizováno  20:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tejc: Kocourek okradl manželku, to se s Rathem nedá srovnávat

David Rath (vlevo) a Martin Kocourek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath (vlevo) a Martin Kocourek | foto: Lidovky.cz

PRAHA Exministra průmyslu Martina Kocourka obvinila policie z poškozování věřitele. Jeho straničtí kolegové i zástupci opozice jsou k němu ale nezvykle smířliví. Svoji odpovědnost už prý vyvodil v momentě, kdy loni rezignoval na svojí funkci.

Šéf sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc si v neděli stěžoval, že policie řeší pouze kauzy zástupců opozice. Už o den později ale padlo policejní obvinění i na bývalého ministra průmyslu Martina Kocourka z vládní ODS.

Kocourek podal stížnost

Kocourek považuje policejní obvinění z poškozování věřitele za účelové a chce ho vyvrátit. Věří, že se ukáže, že pochybnosti o jeho krocích byly liché nebo šlo o nedorozumění. Prostřednictvím právníka proti obvinění podal stížnost.

"Můj klient řešil své rodinné záležitosti a posun do trestní roviny se mu pochopitelně nelíbí. Upřímně řečeno: á policie na práci řešit majetkové vypořádání manželů?" řekl Kocourkův advokát Petr Balcar v ČT.

„On není stíhán za korupci, ale je obviněný kvůli tomu, že okradl svou manželku. Nelze s tím srovnávat kauzu Davida Ratha,“ řekl serveru Lidovky.cz Jeroným Tejc (ČSSD). „Při vší úctě k panu Kocourkovi, už není první ligou, spíš okresní přebor. Zajímalo by mě spíše vyšetřování v kauzách IZIP, Tunel Blanka nebo ProMoPro,“ dodává Tejc.

Benda: Je to absurdní

Zatím se zdá, že na Kocourka už zapomněla i ODS. „Obecně vzato v tuhle chvíli není v žádné výrazné funkci, všechen skandál kolem něj už proběhl," zamýšlí se místopředseda pražské ODS Marek Benda. "Zjevně tam nemělo docházet k poškození státu nebo jiného veřejného zájmu, ale o spor s manželkou. Nepředpokládám, že bychom se tím zabývali,“ objasňuje, proč po Kocourkovi nebudou chtít, aby opustil vládní partaj.

ČTĚTE TAKÉ:

„Problém byl zveřejněn, na jeho základě pan Kocourek odstoupil z vlády. U exponovaných veřejných funkcí můžeme říct: 'stáhněte se po dobu, než soud rozhodne'. Ale abychom každého vyzývali k pozastavení členství, mi přijde absurdní,“ dodává Benda, který je zároveň členem poslaneckého imunitního výboru.

I z nejužšího vedení strany se ozývá, že Kocourek nemá žádný politický vliv. „Nemůže nás to těšit. Na druhou stranu Martin Kocourek přijal politickou odpovědnost dávno předtím, než k obvinění došlo a odstoupil z postu ministra,“ napsal ČTK místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle ministra je nyní na policii, aby případ nezávisle vyšetřila.

Odkloněné miliony

Martin Kocourek.

Kauzu, která vyvrcholila Kocourkovým odstoupením, odstartovala na začátku listopadu informace, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments a že o týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourková je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu Kč.

Kocourek důrazně popřel možnou korupci a novinářům poté řekl, uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou.

O Kocourka se v této souvislosti zajímá také protikorupční policie, která však zatím stále shromažďuje a vyhodnocuje dokumenty. Kvůli tomu také na exministra podala jeho bývalá manželka Olga žalobu.

mevMartin Nevyhoštěný, hofEva Hofrichterová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!