Stát se formou restitucí majetkově vypořádává s církvemi. Měl by jim vrátit část původního majetku za 75 miliard korun a vyplatí jim celkem 59 miliard korun za majetek, který už vrátit nelze. Církve by je měly obdržet do 30 let. Současně se bude snižovat státní dotace církvím až na nulu.
Omyl, nebo podvod? Policie vyšetřuje restituci pozemků velkostatkáře |
Tejcův návrh předpokládá, že statutárním orgánem církví dotčených restitucemi by měl být občan České republiky. V opačném případě by ministerstvo kultury určilo někoho, kdo by nakládání s majetkem kontroloval.
„Tento určený člověk by nahlížel do účetních dokladů a pokud by zjistil pochybnost, mohl by podat žalobu na neplatnost právního jednání,“ řekl Tejc. Návrh Tejc nejprve projedná se sociálními demokraty, koncem května ho chce předložit Sněmovně. Platit by mohl od začátku příštího roku.
Církevní restitutceStát se formou restitucí majetkově vypořádává s církvemi. Měl by jim vrátit část původního majetku za 75 miliard korun a vyplatí jim celkem 59 miliard korun za majetek, který už vrátit nelze. Církve by je měly obdržet do 30 let. Současně se bude snižovat státní dotace církvím až na nulu. |
Předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola se staví k jeho iniciativě spíše skepticky, zdrženlivý je taky poslanec ANO Radek Vondráček. „Obecně je pro nás záležitost s církevními restitucemi uzavřená,“ řekl Mihola. Případná další debata bude podle něho možná až nad konkrétním návrhem.
Na něj chce počkat i Vondráček. „Napadá mě spousta obtíží, které by to mohlo přinést,“ řekl o Tejcově námětu Vondráček, jenž byl v týmu ČSSD a ANO, který s církvemi v minulosti vyjednával neúspěšně o změnách v restitucích.
Advokát a sociální demokrat Zdeněk Koudelka upozornil na to, že vyvedení majetku by se mohlo týkat například území bývalých Sudet, odkud byli odsunuti po roce 1945 Němci včetně duchovních a řeholníků, ale také třeba Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina.
„Generální řád v Římě poslal dlouholetého opata Lukáše Evžena Martince na roční dovolenou. Správa kláštera proto připadla skupině polských členů a oficiálním správcem se stal Španěl Juan Provecho stojící v čele pražských augustiniánů,“ řekl Koudelka.
Obava z tunelování
Podle něj nový polský farář rozpustil ekonomickou radu, jejímž byl Koudelka členem a která měla sledovat hospodaření opatství. Opatství v restitucích žádá o navrácení majetku za stovky milionů korun v podobě 3000 hektarů lesa a Svatotomášského dvora v centru Brna. „Vznikají tedy pochybnosti, zda změny ve vedení opatství nejsou účelové, a také podezření, že jde o tunelování domácích církevních restitucí,“ řekl Koudelka.
Juan Provecho něco takového odmítá. „Je běžné, že dlouholetí opati dostávají po mnoha letech ve službách dovolenou. Opat Lukáš Evžen Martinec už o ni v minulosti žádal. Já se řídím jeho pokyny a po jeho návratu se uvidí, zda bude pokračovat, nebo co bude dál,“ řekl Provecho.
Ve Sněmovně je už déle než rok jiný návrh skupiny sociálnědemokratických poslanců kolem Tejce, který by prodloužil lhůtu pro kontrolu rozhodnutí o vydání majetku v církevních restitucích. Je ve druhém čtení, které dolní komora přerušila naposledy v prosinci. Od té doby se k projednávání normy, jež postupem času prakticky ztrácí smysl, nevrátila.
Stát se formou restitucí majetkově vypořádává s církvemi. Měl by jim vrátit část původního majetku za 75 miliard korun a vyplatí jim celkem 59 miliard korun za majetek, který už vrátit nelze. Církve by je měly obdržet do 30 let. Současně se bude snižovat státní dotace církvím až na nulu.