Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Telefonní budka? Adrenalin

Česko

Na automaty v telefonních budkách není spolehnutí.

Často jsou mimo provoz nebo poničené vandaly a bezdomovci.

PRAHA Utržená sluchátka, ohořelé nebo roztrhané telefonní seznamy, nefunkční automaty, špína. Tento popis sedí na spoustu pražských telefonních budek. Volání z nich se často blíží adrenalinu u herních automatů v kasinu. Že jsou automaty problémové, přiznává i mluvčí Martin Žabka z firmy Telefónica O2, která automaty provozuje. „Vandalismus, se kterým se u telefonních budek setkáváme prakticky pořád, nás stojí několik desítek milionů korun ročně,“ uvádí Žabka. Podle něj často dochází k ničení skleněných výplní budek a k ucpání otvoru pro vhazování mincí. „Lidi tam hází úplně všechno od dřívka od nanuka po knoflíky. Chtějí takovým způsobem nějak vybrat mince, které tam uvíznou,“ popisuje Žabka.

Problémy s veřejnými telefony má celé hlavní město. Na území Prahy je přibližně 3700 telefonních automatů. Při náhodném průzkumu redakce LN deset mincových automatů v různých částech Prahy vyzkoušela. Fungoval jediný.

Selhaly automaty například v Dejvicích, na Zličíně, Palmovce i na Andělu. I když telefony nehlásily poruchu, nenávratně spolkly peníze, nedalo se tak nikam dovolat. Pokus vzkřísit telefon v Dejvicích komentoval také kolemjdoucí student Václav Špirek. „To, jak budky vypadají, bych ještě přežil. Horší je, když si člověk někdy nutně potřebuje zavolat a rozbitý automat mu sežere poslední peníze, které mu už zpátky nikdo nedá. Absolutně na ně není spolehnutí,“ říká rozzlobeně Špirek.

Tisíce utržených sluchátek Mluvčí Telefóniky O2 však uvádí ještě jeden problém, který svádí k představě, že v něm mají prsty dětské pohádkové postavičky Mach a Šebestová. „Jen vloni jsme zaznamenali v celé republice přes čtyři tisíce utržených sluchátek. S vandaly je to nekonečný boj, i když se s nimi snažíme držet krok,“ vysvětluje Žabka.

Podle něj se poruchám na telefonních automatech společnost trvale věnuje. „Když automat přestane fungovat, sám spustí signalizaci v dohledovém centru. Snažíme se na to reagovat co nejrychleji,“ říká Žabka. Doplňuje ale, že nejčastější poruchu. zmiňované ucpávání vchodu pro mince, automaty na centrálu nahlásit neumí. Pokud tedy do automatu vhodíte například dvacetikorunu, nikdo vám nezaručí, že vám ji automat „nespolkne“. Získat peníze zpět je navíc prakticky nemožné. „Špatně se při reklamaci dokazuje, že jste tam opravdu peníze vhodili, a tak to lidi většinou oželí,“ vysvětluje mluvčí.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat