Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Televize šířila paniku: NATO útočí na Rusko

Česko

MOSKVA Lipecká oblast v centrálním Rusku zažila v pondělí údajný útok Severoatlantické aliance. Alespoň v podání místních televizí, které zřejmě nadělaly až příliš velký rozruch okolo cvičení vojsk ruského ministerstva vnitra, které podle scénáře manévrů mělo reagovat na smyšlenou ofenzivu NATO.

Lipecké televize podle dnešního vydání listu Kommersant začínaly v pondělí večer své zprávy hlášením, že „země NATO útočí z území Ukrajiny na Bělorusko, na Ukrajině je vyhlášen válečný stav, vojáci evakuují civilisty a do Lipecka už dorazili první uprchlíci z pohraničí“. Až pak se vyděšení obyvatelé dozvěděli, že nejde o skutečnost, ale o téma vojenských manévrů.

Vojenští náčelníci - neméně vyděšení z představy diplomatického skandálu - se neprodleně pustili do vysvětlování. Celé úterý podle listu věnovali přesvědčování, že lipečtí žurnalisté „viděli či slyšeli to, co nebylo“.

Autorky reportáží ale tvrdí, že jen reprodukovaly slova místního velitele vojsk ministerstva vnitra. Ani sami vojáci nepopírají, podle jakého scénáře cvičí.

Fikce o smrti Saakašviliho Mezi Moskvou a Kyjevem panovaly napjaté vztahy v éře předchozího prezidenta Viktora Juščenka, který usiloval o vstup Ukrajiny do NATO. Od zvolení jeho nástupce Viktora Janukovyče, který je stoupencem neutrality země, se ale vztahy zlepšují.

Ještě větší rozruch nadělala minulý měsíc fiktivní reportáž gruzínské televize Imedi o ruské invazi do Gruzie a zabití prezidenta Michaila Saakašviliho. Reportáž odsoudila Moskva, Washington a nakonec i sám prezident Saakašvili.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!