10. června 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Televize udeří na neplatiče. Veřejnoprávní ČT začne lustrovat domácnosti

Česká televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize - ilustrační foto. | foto: ceskatelevize.cz

PRAHA Léta provozoval malou restauraci. Loni ji ale pan Petr (redakce zná celou jeho totožnost) musel zavřít a zapomněl odhlásit televizní poplatek. Letos mu dorazila žaloba na něco málo přes dva tisíce korun. Se svým dluhem na koncesionářských poplatcích je tak jedním z pár stovek „vyvolených“, které Česká televize žene za neplacení před soud.

Za letošní první čtvrtletí podala veřejnoprávní televize, která má příjem zajištěný z koncesionářských poplatků daných zákonem, celkem 569 žalob. Loni jich bylo 7877, což je polovina oproti roku předešlému. Přitom jen loni oslovovali pracovníci Kavčích hor na 300 tisíc domácností, které televizi koncesionářský poplatek dluží. Nereagovala více než polovina.

„Žalujeme pouze dlužníka, který je evidován, tedy přihlášen k placení poplatku, ale neplatí, a to vždy až poté, co se nepodaří dosáhnout zaplacení v upomínacím procesu. Žalujeme ty dlužníky, u kterých hrozí promlčení dluhu, a žaloby rovněž podáváme až od určité výše částky, neboť není možné soudně vymáhat každý jeden nezaplacený poplatek,“ vysvětluje mluvčí ČT Karolína Blinková. Při vymáhání více částek najednou platí dlužník jen jedny náklady řízení.

Kromě dlužníků oslovuje televize i ty, kdo nejsou k poplatku vůbec přihlášeni. To probíhá na základě údajů od dodavatelů elektřiny. Když oslovené domácnosti nereagují, má možnost je Česká televize přihlásit k placení poplatku ze zákona. K tomu ale musí znát adresu trvalého bydliště.

V tomto směru má díky novele zákona o evidenci obyvatel od letošního roku v ruce novou zbraň – smí, stejně jako Český rozhlas, nahlížet do registru obyvatel.

„Postupně plánujeme prověřovat adresy nereagujících domácností,“ nastínila plány ČT její mluvčí.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz