Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Televizní moderátor Kořen chce vyměnit studio za radnici

Česko

PRAHA Letošní podzimní volby ukážou, zda lidé v Říčanech u Prahy věří na zázraky. Redaktor České televize Vladimír Kořen se dosud věnoval jen těm přírodním. Teď chce ale přesvědčit říčanské obyvatele, že zázraky se dají dělat i na radnici.

Natáčecí studio ČT plánuje Kořen vyměnit za křeslo starosty Říčan. Chce zastavit jejich divoký rozvoj, kdy nad příjemným prostředím vítězí zisky developerů.

„Řekli jsme si s několika místními lidmi, že by bylo dobré ovlivňovat rozvoj Říčan. Bují tam developerská výstavba, přitom zaostává vybavenost města. Rádi bychom to změnili,“ vysvětluje Kořen motivaci, která ho dovedla až na první místo kandidátky říčanského volebního sdružení Klidné město.

Zatímco doteď Kořenovi k přírodním experimentům před kamerou stačilo pár rekvizit či improvizovaná laboratoř, k vedení třináctitisícového města bude v komunálních volbách potřebovat stovky hlasů obyvatel, svých „sousedů“.

Od září proto zmizí z televizního zpravodajství. „Právníci řekli, že to není konflikt zájmů. Přesto jsme se s Vladimírem Kořenem dohodli, že bude lepší, když ve zpravodajství v průběhu kampaně nebude,“ řekl mluvčí ČT Ladislav Šticha. Televize na Kořenovu angažovanost pohlíží shovívavě i proto, že kandiduje za nepolitické sdružení.

Pokračování na straně 4

Televizní moderátor Kořen...

Dokončení ze strany 1

Sdružení Klidné město, za které jde Vladimír Kořen do podzimních voleb, už má v Říčanech své voliče. Kandidáti si svoji podporu ověřili už ve chvílích, kdy sdružení zakládali. Protože nejsou politickou stranou, museli sehnat nejdříve dostatek podpisů od říčanských obyvatel, aby se vůbec mohli souboje o radnici zúčastnit.

„Bylo potřeba sedm procent podpisů, aby nás vůbec zaregistrovali. To v Říčanech dělalo 967 podpisů, my jsme jich získali 1444. To nás samotné překvapilo, protože v Říčanech chodí volit zhruba čtyři a půl tisíce lidí,“ říká Kořen.

S nápadem přišli sousedé Křeslo starosty tak možná Kořen nezíská, ale podle počtu dosavadních příznivců má šanci, že usedne v říčanském zastupitelstvu.

Ovlivňovat chce především podobu územního plánu, který se v Říčanech právě řeší. Stejně jako dalším členům kandidátky mu vadí, že současné zastupitelstvo prosazuje rozrůstání města a na velké části pozemků chce umožnit další výstavbu. Jen za poslední roky přitom developeři vybudovali ve středočeském městě spousty nových domů, infrastruktura a vybavenost ale podle sdružení Klidné město chybí.

„Chceme zklidnit stavební rozvoj města, rozumněji hospodařit, zbavit město dluhů,“ píše sdružení na internetových stránkách.

Známý televizní redaktor a moderátor se stal tváří celého sdružení, celá akce ale nebyla jeho nápad.

„Na přelomu roku za mnou přišli sousedé, jestli bych se k nim přidal. Začal jsem to nejdříve řešit s televizí, zda je to vůbec možné. A vyšlo to,“ popisuje Kořen, jak jeho angažmá vzniklo.

Členové sdružení si ho nakonec odhlasovali jako lídra kandidátky a Kořen je ochotný se kvůli práci pro město vzdát na čtyři roky i úspěšné televizní kariéry. „Netlačím se na pozici starosty. Ale pokud bychom uspěli, jsem připraven to vzít. Nešel jsem do toho proto, abych sehrál jen funkci lákavého známého obličeje,“ říká Kořen.

Úspěch znamená konec Pokud úspěšný moderátor a jeho sdružení ve volbách uspějí, Kořen na celé volební období z televize odejde. S televizí ukončí smlouvu nebo si vezme čtyřleté neplacené volno. Přiznává, že se rád vrátí, politická kariéra ho totiž neláká.

Alespoň do voleb však Kořen na obrazovkách ČT určitě zůstane. Nesmí sice točit reportáže do zpravodajství, jeho zábavný pořad nebo krátké naučné spoty o přírodě se ale vysílat budou.

„Kandiduje za nepolitické sdružení, a to navíc jen na komunální úrovni. Podle našich právníků v tom není problém, v televizi by mohl pracovat nadále i ve chvíli, kdy se stane neuvolněným zastupitelem,“ řekl LN mluvčí Šticha.

Autor: