Komisi prověřující privatizaci OKD bude pomáhat vyšetřovatel. Šlachta to nebude |
Jak zjistily LN, omluvil se expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jenž v roce 2004 usnesení o privatizaci předkládal. Žádá o náhradní termín. Otazník se vznáší nad výpovědí Zdeňka Bakaly, který OKD nakonec ovládl. Ještě v pátek jeho mediální zástupce o obsílce nevěděl. Jeho předchůdci coby majiteli dolů Viktoru Koláčkovi se zase nepodařilo oficiální pozvánku ani doručit.
Velký rozhovor s Pavlem Teličkou najdete ZDE: |
Zřejmě nejpozoruhodnější „omluvu“ adresoval poslancům nynější místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (zvolený za ANO), jenž v minulosti působil přímo v Bakalových firmách NWR a RPG Byty. „Hlavním důvodem neúčasti a neposkytnutí svědecké výpovědi je především fakt, že respektuji a zejména ctím ústavní pořádek České republiky. Dále musím konstatovat, že k žádnému z bodů zadání pro komisi nemám co sdělit,“ napsal Telička v dopise, jehož kopii LN získaly.
Šéf vyšetřovací komise Lukáš Černohorský (Piráti) se zlobí: „Pan Telička poslal něco, co si nejsme jistí, zda je odepření svědectví, anebo omluva. Já to chápu tak, jako že odepírá svědectví,“ řekl LN. Zvažuje, že vyzve europarlament, aby zbavil svého místopředsedu imunity. Nesouhlasí, že Telička by komisi neměl, co říci. „Žehlil u Evropské komise stížnost. Byl to člověk, který pracoval v představenstvu NWR, která OKD vlastnila. Byl v dozorčí radě RPG byty. Říci, že o tom nic nevím, není úplně vhodná omluva,“ dodal Černohorský.
Výslechy před poslaneckou komisí k OKD budou neveřejné. Pavel Telička v pátek neskrýval rozčarování, že LN získaly informaci o jeho dopise komisi. „To nyní komise informuje média?“
Role bývalého eurokomisaře
Teličkovo angažmá v případu OKD budí pozornost zejména kvůli stížnosti společnosti Penta Investments z roku 2005. Firma miliardáře Marka Dospivy, který je rovněž na seznamu svědků, chtěla totiž v roce 2004 sama minoritní podíl v OKD od státu koupit. Dospiva tehdy nabízel v jeden moment až o 850 milionů vyšší cenu než Karbon Invest, kterému nakonec dala vláda přednost a který zakrátko své podíly prodal Zdeňku Bakalovi.
Šéf Penty se obrátil na Evropskou komisi se stížností na nedovolenou podporu státu, která narušuje soutěž. Až do poloviny roku 2004 byl přitom českým velvyslancem při EU právě Pavel Telička. Od května do listopadu toho roku byl dokonce eurokomisařem, než ho po vnitropolitické revoltě v ČSSD vystřídal expremiér Vladimír Špidla. Telička si hned v prosinci 2004 založil lobbistickou firmu BXL Consulting.