Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Telička se vzdal předsednictví komise ANO pro zahraniční politiku. Ztratila prý účel

Česko

  20:44
Český europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička rezignoval na pozice zahraničněpolitického mluvčího ANO a předsedy jeho zahraničněpolitické komise. Učinil tak v neděli 14. května během rozhovoru s předsedou strany Andrejem Babišem. Své rozhodnutí oznámil podle informací LN členům komise ve stručném dopisu.

Europoslanec Pavel Telička. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Myslím, že nemá smysl, abych rozebíral důvody, které mě k tomu vedly, každopádně nazrávaly již delší čas. V obecné rovině mohu konstatovat, že se postupně vytratil účel, ke kterému byla vytvořena,“ napsal Telička ve svém prohlášení.

Pavel Telička dle svých slov v komisi postrádal odezvu. „Uplynuly také již skoro tři měsíce od doby, kdy jsem byl požádán sepsat osnovu zahraničněpolitické a EU částí volebního programu ANO do parlamentních voleb. Od té doby postrádám jakoukoliv zpětnou vazbu, což znamená, že předmětné otázky jsou diskutovány jinými kanály a na jiných fórech, bez zapojení naší komise nebo zahraničněpolitického mluvčího,“ vysvětlil.

Uvedl, že je podle něj legitimní, aby si hnutí zvolilo kanály a fóra, které mu nejlépe vyhovují. Dodal však však, že v jeho očích ale zahraničněpolitická komise ztratila smysl.

Teličkovo jméno rezonovalo v uplynulých týdnech v souvislosti s kauzou uniklých nahrávek rozhovorů Andreje Babiše s bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Europoslanec vyzval Babiše, aby kauzu vysvětlil, jelikož je podle něj v sázce důvěryhodnost celého hnutí ANO.

Telička byl jednou z prvních osobností, který se k hnutí ANO přihlásil, byť sám není členem. Od roku 2014 zasedá jako poslanec v Evropském parlamentu, předtím se v srpnu 2013 stal jednou z tváří hnutí. Od ledna letošního roku vykonává funkci místopředsedy Evropského parlamentu.

Telička vešel v širší známost veřejnosti v době, kdy vedl tým vyjednávací přístupové podmínky Česka do Evropské unie. V roce 2004 pak několik měsíců působil jako člen Evropské komise. V prosinci 2004 byl u založení lobbistické firmy BXL Consulting v Bruselu, jejímž byl spolumajitelem a také ředitelem.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...

Mohlo by vás zajímat