Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Telička se vzdal předsednictví komise ANO pro zahraniční politiku. Ztratila prý účel

Europoslanec Pavel Telička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Europoslanec Pavel Telička. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Český europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička rezignoval na pozice zahraničněpolitického mluvčího ANO a předsedy jeho zahraničněpolitické komise. Učinil tak v neděli 14. května během rozhovoru s předsedou strany Andrejem Babišem. Své rozhodnutí oznámil podle informací LN členům komise ve stručném dopisu.

„Myslím, že nemá smysl, abych rozebíral důvody, které mě k tomu vedly, každopádně nazrávaly již delší čas. V obecné rovině mohu konstatovat, že se postupně vytratil účel, ke kterému byla vytvořena,“ napsal Telička ve svém prohlášení.

Pavel Telička dle svých slov v komisi postrádal odezvu. „Uplynuly také již skoro tři měsíce od doby, kdy jsem byl požádán sepsat osnovu zahraničněpolitické a EU částí volebního programu ANO do parlamentních voleb. Od té doby postrádám jakoukoliv zpětnou vazbu, což znamená, že předmětné otázky jsou diskutovány jinými kanály a na jiných fórech, bez zapojení naší komise nebo zahraničněpolitického mluvčího,“ vysvětlil.

Uvedl, že je podle něj legitimní, aby si hnutí zvolilo kanály a fóra, které mu nejlépe vyhovují. Dodal však však, že v jeho očích ale zahraničněpolitická komise ztratila smysl.

Teličkovo jméno rezonovalo v uplynulých týdnech v souvislosti s kauzou uniklých nahrávek rozhovorů Andreje Babiše s bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Europoslanec vyzval Babiše, aby kauzu vysvětlil, jelikož je podle něj v sázce důvěryhodnost celého hnutí ANO.

Telička byl jednou z prvních osobností, který se k hnutí ANO přihlásil, byť sám není členem. Od roku 2014 zasedá jako poslanec v Evropském parlamentu, předtím se v srpnu 2013 stal jednou z tváří hnutí. Od ledna letošního roku vykonává funkci místopředsedy Evropského parlamentu.

Telička vešel v širší známost veřejnosti v době, kdy vedl tým vyjednávací přístupové podmínky Česka do Evropské unie. V roce 2004 pak několik měsíců působil jako člen Evropské komise. V prosinci 2004 byl u založení lobbistické firmy BXL Consulting v Bruselu, jejímž byl spolumajitelem a také ředitelem.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....