Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Telička se vzdal předsednictví komise ANO pro zahraniční politiku. Ztratila prý účel

Česko

  20:44
Český europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička rezignoval na pozice zahraničněpolitického mluvčího ANO a předsedy jeho zahraničněpolitické komise. Učinil tak v neděli 14. května během rozhovoru s předsedou strany Andrejem Babišem. Své rozhodnutí oznámil podle informací LN členům komise ve stručném dopisu.

Europoslanec Pavel Telička. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Myslím, že nemá smysl, abych rozebíral důvody, které mě k tomu vedly, každopádně nazrávaly již delší čas. V obecné rovině mohu konstatovat, že se postupně vytratil účel, ke kterému byla vytvořena,“ napsal Telička ve svém prohlášení.

Pavel Telička dle svých slov v komisi postrádal odezvu. „Uplynuly také již skoro tři měsíce od doby, kdy jsem byl požádán sepsat osnovu zahraničněpolitické a EU částí volebního programu ANO do parlamentních voleb. Od té doby postrádám jakoukoliv zpětnou vazbu, což znamená, že předmětné otázky jsou diskutovány jinými kanály a na jiných fórech, bez zapojení naší komise nebo zahraničněpolitického mluvčího,“ vysvětlil.

Uvedl, že je podle něj legitimní, aby si hnutí zvolilo kanály a fóra, které mu nejlépe vyhovují. Dodal však však, že v jeho očích ale zahraničněpolitická komise ztratila smysl.

Teličkovo jméno rezonovalo v uplynulých týdnech v souvislosti s kauzou uniklých nahrávek rozhovorů Andreje Babiše s bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Europoslanec vyzval Babiše, aby kauzu vysvětlil, jelikož je podle něj v sázce důvěryhodnost celého hnutí ANO.

Telička byl jednou z prvních osobností, který se k hnutí ANO přihlásil, byť sám není členem. Od roku 2014 zasedá jako poslanec v Evropském parlamentu, předtím se v srpnu 2013 stal jednou z tváří hnutí. Od ledna letošního roku vykonává funkci místopředsedy Evropského parlamentu.

Telička vešel v širší známost veřejnosti v době, kdy vedl tým vyjednávací přístupové podmínky Česka do Evropské unie. V roce 2004 pak několik měsíců působil jako člen Evropské komise. V prosinci 2004 byl u založení lobbistické firmy BXL Consulting v Bruselu, jejímž byl spolumajitelem a také ředitelem.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...