Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mumie barona Trencka bude kompletní, vrátí se k ní i palec ruky

Česko

  11:25
BRNO - Ve středu odborníci po více než sto letech zkompletují tělo slavné brněnské mumie barona Trencka. Do kapucínské hrobky se k tělu vrátí i palec levé ruky, který je zřejmě od přelomu 19. a 20 století v muzeálních sbírkách, řekl v neděli Petr Vachůt z Muzea města Brna. Proč byl prst z hrobky kdysi odstraněn, ale stále není jasné.

Mumie barona Trencka foto: ČTK

Mumifikovaný prst byl nejprve zapsán ve sbírkách někdejšího Františkova muzea (teď Moravské zemské muzeum). Není doloženo, jak a kým byl do muzea získán. Ve dvacátých letech 20. století byl sbírkový předmět předán do Muzea města Brna, kde je uložen dosud.

V roce 1999 vědci dělali antropologický výzkum mumie Trencka a prst ztotožnili s mrtvolou. „Souhlasila velikost, stav zachování a serologické vyšetření, tedy určení krevních skupin,“ uvedl Vachůt. O tom, že se prst vrátí k tělu, rozhodli muzejníci loni. Prst byl již antropologicky a lékařsky vyšetřen, mechanismem jeho odlomení bylo prosté ukroucení. Z prstu se díky výbornému dochování podařilo získat obrazec papilárních linií, tedy otisk palce. „Důvody zcizení prstu jsou neznámé. Mohlo jít o prostou klukovinu či získání magického reliktu - prstu udatného vojáka a hrdiny barona Trencka,“ uvedl Vachůt.

Snímek kostry mumie barona Trencka
Snímek kostry mumie barona Trencka

Podle něj se objevila i teorie, že prst mohl být ukraden kvůli šperku, který nesl. Jelikož jde ale o palec a na něj se prsteny nedávaly a navíc dle písemných záznamů byl Trenck na svoji žádost pohřben jako chudý kapucín, není tato teorie pravděpodobná.

František Trenck se narodil v roce 1711 v Kalábrii, byl důstojníkem habsburské i ruské armády, předákem obávaných pandurů. Už za života o něm vznikla řada mýtů, příběhů i pamfletů. Po mnoha výstřelcích, avantýrách a krutostech byl odsouzen k smrti, nakonec skončil jako doživotní trestanec na Špilberku.

Když v roce 1749 v Brně zemřel, byl pochován v kapucínské hrobce. Řádu menších bratří odkázal 4000 zlatých. Osud válečníka kdysi inspiroval i spisovatele Karla Maye. V roce 2012 vznikla v Městském divadle Brno inscenace o Trenckovi. Brněnský pivovar po něm pojmenoval jeden ze svých produktů.

Mumie podstoupila před týdnem radiologické vyšetření ve Fakultní nemocnici Brno. Je dobře zachovalá. Lze to přičíst přirozeným podmínkám v kapucínské hrobce v Brně, kde je tělo uložené od Trenckovy smrti.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat