Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tělo mluví za vás

Česko

O tom, že nemáte podávat ruku jako leklou rybu, se dozvíte v každém manažerském kurzu. To je ale jen začátek. Skuteční odborníci z vašich gest poznají, kdy lžete, kdy jste upřímní i kdy svádíte. Zatímco slovy toho o sobě řeknete jen sedm procent, pohyby tvoří více než polovinu sdělení. Umíte využít řeč těla?

Té neomalené partičky jsme si všimly hned, jak vstoupila do kuželů barových světel. Dva z nich se rozvalili na vysokých židlích, zbytek je obkroužil a ucucávaje pivo ve třetinkách posuzoval kvalitu žen v místnosti. Fascinovali nás dojemně čitelnými signály, které kolem sebe vysílali.

Než jsem objednala další mojito, jeden z nich už stál pár centimetrů od přítelkyně Majdy a neotesaným způsobem se jí dvořil. Jen slepec by z Majdiných gest nevyčetl kategorický nezájem. Tedy až na zmiňovaného mladíka. Rozkročil nohy, ruce si dal do kapes a na znamení své sameckosti vytáhl oba palce. Vychrtlé tělo praskalo ve švech, jak se chtěl zalíbit.

Popuzená Majda přehodila nohu přes nohu, propletené ruce zatlačila na hruď a sevřela nepřátelsky rty. Očekávala, že se drzoun odvalí z jejího intimního prostoru. Ale on nic, jako by si svou roli obtížného hmyzu neuvědomoval. Až mi ho bylo líto, když začal povídat cosi o kráse, a místo vřelého přijetí byl slovně vypoklonkován. Co způsobilo ono nedorozumění? Halda slov všude kolem ochromuje naši schopnost vnímat další signály, které vysíláme. Zaměřujeme se více na verbální než na neverbální, tedy mimoslovní projev. Přitom není žádnou novinkou, že slova ve sdělení znamenají velmi málo. Už americký antropolog Albert Mehrabian na počátku 20. století upozorňoval, že slova tvoří jen sedm procent, kdežto vokální složka (hlas, jeho modulace či tón) 38 procent a neverbální složka celých 55 procent našeho sdělení.

Prvních osm vteřin řekne vše Mnozí odborníci na řeč těla dokážou podle tónu hlasu odhalit pohyby, které hlas doprovázejí, a naopak podle gestikulace a mimiky mluvčího jsou schopni popsat obsah řeči. „Školený odborník velmi rychle rozezná nesoulad mezi vyřčenými slovy, titěrnými tělesnými signály a hlavními gesty,“ říká doktorka Laura Janáčková, která přednáší komunikaci na vysokých školách, ale zabývá se také komunikací ve zdravotnictví i v běžném životě a založila a vede oddělení somatopsychiky ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

„Zcela přesně dokážeme z gest a komplexního pohledu na člověka vyčíst, jaký vůbec je. Nejvíce působí prvních osm vteřin, už tehdy jsme schopni říct, zda je nám ten druhý sympatický, či nikoli. Pak přicházejí další vjemy. Mnohé se dá zjistit už z toho, jak si člověk sedne. Když překříží nohy i ruce, vím, že se nachází v obranném postavení. Když přijde člověk trochu shrbený, jsem si jistá, že si všechny starosti nese na zádech. Jakmile ale odhaluje hruď, sedá si uvolněně naproti s otevřenými pažemi, je připraven poslouchat a diskutovat.“

Podle doktorky Janáčkové by jen gesta rukou vydala na knihu. Vydejme se tedy opačnou cestou a podívejme se, jak se tělem vyjadřují některé základní psychické stavy.

Lež neschováte Všimněte si, že když vám zalže dítě, strká si před pusu ruku nebo rovnou obě, jako by chtělo klamná slova zastavit. V dětství jsou totiž gesta při lži velmi jasná a autentická a až s přibývajícím věkem se racionalizují a proměňují. „Dospělí nedokážou nedělat žádná gesta,“ vysvětluje doktorka Janáčková. „Pokud zalžou, nedávají si ruku před pusu jako malé děti, ale lehce se například dotýkají nosu nebo si třou místo mezi nosem a ústy.“

Kladení rukou do oblasti obličeje však nemusí nutně znamenat, že nám dotyčný lže – může naznačovat jen neupřímnost. V mysli se zrodí negativní myšlenka. Zatímco ji člověk sděluje, ruka podvědomě směřuje k ústům, aby zabránila slovům vyjít ven. V poslední chvíli ale mluvčí gesto rychle zamaskuje, ruku od obličeje odtáhne a jen letmo se dotkne například nosu. Jen otrlí lháři se dokážou při závažné lži dívat někomu do očí. Vypráví-li muž o noci strávené s Karlem z práce a dívá se při tom stranou na zem, nejspíš si užíval s milenkou. Ale abychom o lži nemluvili jen v souvislosti s muži: podvodnice si kvůli make-upu netřou oči, ale jen partie pod očima.

Ruce za zády – dominance Jedním z nejupřímnějších a nejodevzdanějších gest je otevřená dlaň. Dala by se přirovnat k psímu gestu odkrývání hrdla, které naznačuje oddanost. O opaku vypovídají schované dlaně. Nezapomenu na situaci, kdy má pravdomluvná sestra Jana vyvracela rodičům fakt, že se u nás v pokojíčku za jejich nepřítomnosti konal dětský mejdan. Dívala se stranou dolů a ruce si žmoulala za zády, protože v hlavě jí lítaly vzpomínky na nekvalitní čůčo a první pusy.

Ruce schované za zády, v kapsách nebo složené na hrudi značí dominantní nebo neupřímný postoj. Sebevědomí lidé také často kladou ruce do tzv. věžičky, kdy se o sebe natažené prsty opírají konečky prstů. Typické je to pro právníky, obchodníky nebo manažery. Zakláníli při tom človek ještě hlavu, máme co do činění se samolibým a arogantním člověkem.

Sebevědomí prozrazuje i paví pochod s rukama za zády, kdy jedna ruka spočívá v dlani druhé. Nejčastěji se tak procházejí po místnosti starší profesoři, aristokraté či dirigenti, zkrátka muži požívající ve společnosti vážnost. Nápadným odhalením hrudi, břicha, srdce i hrdla dávají najevo svou neohroženost. Ti, kdo nás přesvědčují s rukou obrácenou dolů, nebo nám tak dokonce podávají ruku, odkopávají svou dominantní až agresivní povahu na rozdíl od submisivních lidí, kteří podávají ruku se slabým stiskem a dlaní směřující ke stropu. Co dělat, když potřebujeme dominantnímu jedinci předvést, že nejsme žádní ušlápnutí školáčci? Allan Pease ve své knize Řeč těla radí uchopit podávanou ruku shora a potřást s ní. Tento trik vás okamžitě přesouvá do dominantní pozice, kde jste pánem vy. Nejen že jste ovládli ruku svého „protivníka“, ale také vaše ruka směřuje dlaní dolů.

Kdo kouše tužku, bojí se Hovoříte-li k někomu upřímně a on se zčistajasna začne škrábat ukazováčkem pravé ruky pod uchem nebo níže na krku a tvrdit vám, že vás chápe, neberte jeho slova vážně. Mimoslovně totiž vyjadřuje pochybnost nebo nejistotu. Podle britského zoologa a etologa Desmonda Morrise jsou známkou nejistoty a vnitřní potřeby uklidnění též prsty v ústech. Tam, kde mohou prsty způsobit společenské faux pas, je lidé vyměňují za tužku, cigaretu nebo dýmku.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

Ruce spojené ve výši obličeje a ruce s propletenými prsty zase naznačují nedůvěru ve slova i v člověka. S takovou osobou bude velmi těžké o čemkoli jednat.

Z nonverbální komunikace hodně vychází i psychologie výslechu. „Když vyšetřujete potenciálního pachatele, musíte dělat vše pro to, aby mezi vámi nevznikla bariéra,“ popisuje Jiří Markovič, bývalý šéf oddělení vražd pražské policie, který odhalil takzvaného spartakiádního vraha. „Mě vždy nejvíce zajímaly oči. Vyzradily o svém nositeli nejvíc. Ne nadarmo se říká, že jsou odrazem duše nebo chcete-li duševního rozpoložení.“

S Jiřím Markovičem souhlasí ve své knize The Tell-Tale Eye i Eckhard Heinrich Hess. Tvrdí, že právě oči nejpřesněji a nejvýrazněji prozrazují naše myšlenky. Zornice totiž fungují mimo naši vůli. Pomineme-li světelné podmínky a účinky drog, zornice se stahují a naopak zvětšují podle našich nálad a rozpoložení. Při rozrušení se dokážou rozšířit až čtyřnásobně, naopak při hněvu a nepřátelském postoji se stáhnou do tečky velikosti špendlíkové hlavičky.

Důležité je i to, kam se při hovoru díváme. Neexistuje člověk, jejž by nerozčilovalo, když něco někomu vypráví a posluchač při tom šmejdí očima po místnosti. Pokud si tedy chcete vybudovat přátelský vztah, dívejte se na objekt svého zájmu co nejdéle a zpříma.

Proč si ženy líčí rty Kolik hodin se na ženských i mužských mejdanech řeší atraktivita jednoho či druhého protějšku? „Hele, základ je, aby měl něco v kebuli,“ namítala na nedávném večírku kamarádka Hanka. Na teorii sexy mozku také staví mnozí nepřitažliví muži. Ale jak je to doopravdy?

„Vůbec nejdůležitější je symetrie postavy – všimneme si jí v prvních několika vteřinách. Dává nám znamení, že při případném zplození potomka je menší pravděpodobnost genetických vad,“ vysvětluje doktorka Laura Janáčková a dodává: „U žen je atraktivní tělo s oblými rameny, oblými boky, úzkým pasem, zkrátka tvar přesýpacích hodin. Ženám se zase líbí široká ramena, úzké boky a malý, oblý zadek.“ Z toho plyne, že někteří muži ani nestačí vybrané ženě kapacitu svého mozku předvést... Ale pojďme dál. Lze podle gest rozeznat zájem druhého pohlaví? Martin Lloyd-Elliott v publikaci Řeč těla – Tajemství svádění a milostných her dokazuje, že ano. U mužů rychle odhalíme zájem v případě, že natočí tělo směrem k ženě a k ní také směřuje nakročenou nohou. Nejvyzývavější gesto vypadá tak, že si muž stoupne s mírně roztaženýma nohama, ruce zastrčí do kapes, ale palce koukají ven a směřují ke genitálu. Podle doktorky Janáčkové se gesto ještě zvýrazňuje, pokud se muž lehce zakloní.

„U ženy je nejerotičtějším gestem pročechrávání vlasů,“ upozorňuje doktorka Janáčková. „Má při tom zvláštní postoj, při němž lehce zaklání hlavu a ukazuje krk. Odhaluje také partii pod zápěstím, zranitelné místo naznačující podřízenou pozici. Podvědomě o svých erotických kladech ví každá žena, proto si zdobí krk a zápěstí.“ Také nohy žena v přítomnosti přitažlivého muže roztahuje více nezávisle na tom, zda stojí či sedí. Při chůzi pak nápadně vlní boky, aby zdůraznila pánevní oblast.

Hodně oblíbená je hra na uhýbání pohledu. Žena si vyhlédnutého muže prohlíží přivřenýma očima tak dlouho, dokud on její pohled nezpozoruje.

Pak hned pohledem ucukne. Každé setkání pohledů jakoby cudně přerušuje pohledy jinam, ale vždy se vrátí k muži, aby si ověřila, že ji stále pozoruje.

Další důležitou součásti ženiny řeči těla jsou rty. Jejich tvar připomíná ženské genitálie, proto si je ženy zvýrazňují rtěnkami, lesky nebo nasliněním. Dle slov doktorky Janáčkové probouzí rudá rtěnka v mnohých mužích animální vášeň ze zcela prozaického důvodu. Při vzrušení se rty zvětšují a více prokrvují, což bez vzrušení dokáže nahradit rtěnka. Jelikož pocházíme z opic, musíme brát v potaz i to, že samičkám některých opic rudne a nabíhá zadek jen v době připravenosti k páření. Odhalené koleno směřující k muži, nazouvání a vyzouvání boty nebo sezení se zkříženýma, těsně k sobě přivinutýma nohama označilo velké procento mužů jako nejvíce sexuálně přitažlivé gesto ženy.

Gesta v souvislostech Ke správnému odhadu myšlenek druhých lidí se lze dopracovat pouze soustavným a pečlivým pozorováním gest s ohledem na situaci, v níž se objevují. Například chirurg nebo pianista nestisknou vaši ruku silou svěráku, neboť prsty jsou jejich pracovním nástrojem. Rozhodně to ale neznamená, že se jedná o bytosti s nízkým sebevědomím a nestálým charakterem. Člověk v zimě na zastávce může být vřelý a otevřený jak chce, ale dozajista bude zaujímat uzavřenou pozici s rukama překříženýma na prsou a s nohama přehozenýma přes sebe, protože chce udržet teplo. Pokud si někdo podpírá bradu, ale jeho oči živě poslouchají, nemusíte se bát, že ho nudíte. Možná se právě vrátil od zubaře a jen si instinktivně chrání stále citlivé místo. Proto ke čtení lidského těla nepoužívejme pouze teoretický manuál přesně vymezených gest, ale dejme prostor především své citlivosti a instinktům. Ony už nám tu mozaiku samy doplní.

***

Jako nejvíce sexuálně přitažlivá ženská gesta muži označili odhalené koleno směřující k nim, čechrání vlasů a nazouvání a vyzouvání boty

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!