Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V osmi krajích povládnou komunisté. Projděte si krajské koalice

Několik desítek lidí protestovalo v pátek v Ústí nad Labem proti nové krajské koalici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několik desítek lidí protestovalo v pátek v Ústí nad Labem proti nové krajské koalici. | foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

PRAHA Již jen jeden kraj nezná složení své vlády - Karlovarský. Jisté už teď je, že minimálně v osmi krajích povládnou bok po boku zástupci ČSSD a KSČM.

Tento fakt vyvolal na několika místech republiky odpor. Třeboňští gymnazisté 17.listopadu protestovali na náměstí v Č. Budějovicích a Zlín jeho obyvatelé opět přejmenovali na Gottwaldov.

Středočeský kraj: ČSSD s KSČM znovu v radě, i přes aféru Rath

Středočeská krajská rada bude své složení po 4 letech upravovat pouze kosmeticky. KSČM si proti roku 2008 ve volbách o 9 mandátů polepšila a chtěla tak svůj úspěch promítnout i do složení vedení kraje. Jedenáctičlennou radu si vítězná ČSSD s KSČM rozdělili následovně - sedm křesel obsadí radní za ČSSD, čtyři zástupci KSČM.

Budova hejtmanství Středočeského kraje

Budova hejtmanství Středočeského kraje

Lídr sociálnědemokratické kandidátky Josef Řihák vystřídá v hejtmanském křesle provizorní hejtmanku Zuzanu Moravčíkovou. Kauza "Rath" tak oslabila pozice středočeské ČSSD pouze minimálně (sociální demokraté ztratili šest mandátů).  

Jihočeský kraj: Petice proti radní za KSČM a demonstrace na náměstí

Podle svých slov "programově blízkou vládu" zvolil úřadující hejtman Jiří Zimola (ČSSD) v Jihočeském kraji. ČSSD tady bude vládnout s KSČM (rada kraje má 11 členů - osm křesel připadne ČSSD, tři KSČM).

Hejtman Jiří Zimola (uprostřed) z vítězné ČSSD podepsal koaliční smlouvu s komunisty.

Hejtman Jiří Zimola (uprostřed) z vítězné ČSSD podepsal koaliční smlouvu s komunisty.

Zimolovo rozhodnutí vládnout s komunisty podnítilo Třeboňské gymnazisty k sepsání petice proti zastoupení KSČM v krajské radě a hlavně proti jmenování Vítězslavy Baborové (KSČM) radní pro školství a kulturu.  

ČTĚTE VÍCE

Plzeňský kraj: Poražení se radují, Pospíšil bude v opozici

Jako Pyrrhovo vítězství může Jiřímu Pospíšilovi (ODS) připadat úspěch jeho strany na Plzeňsku. Přestože volby vyhrál, spolu se svými stranickými kolegy zasedne pouze v opozičních lavicích.

Plzeňský kraj bude dalším z regionů, které v následujícím období povede koalice ČSSD a KSČM. Obě strany se na tom definitivně shodly v neděli. Koaliční dohodu podepíšou v pondělí ráno před ustavujícím zasedáním zastupitelstva, řekl hejtman a krajský šéf
ČSSD Milan Chovanec. ČSSD podle dohody s komunisty zůstane pozice hejtmana pro Chovance a dalších šesti radních, KSČM bude mít hejtmanova náměstka pro majetek a radního pro životní prostředí.

Karlovarsko: Budou mít komunisté druhého hejtmana?

Na Karlovarsku se ještě neví, jakou podobu bude nová krajská rada mít. V kraji vyhrála KSČM a nárokuje si tak post hejtmana. O pouhý mandát méně však ve volbách získala druhá ČSSD a tak jedinou věcí brzdící dohodu stran je odlišná představa o rozdělení postů radních.

Ústecký kraj: První komunistický hejtman

Lidé přišli vyjádřit svůj nesouhlas.

Lidé přišli vyjádřit svůj nesouhlas.

Téměř deset procent činil rozdíl mezi první KSČM a druhými sociálními demokraty na Ústecku. A tak bylo už chvíli po volbách téměř jisté, že právě zde se KSČM dočká svého prvního hejtmanského postu. Rada má 11 členů. Šest obsadí KSČM, pět ČSSD. Prvním polistopadovým hejtmanem za KSČM se stal Oldřich Bubeníček. Ani ústeckému kraji se nevyhnuly protesty spojené s vládou KSČM.

V Libereckém kraji se obejdou bez parlamentních stran

Liberecký kraj ve volbách ovládli Starostové pro Liberecký kraj a spolu se spřátelenou Změnou pro Liberecký kraj si rozdělí celkem 9 křesel v radě kraje. Pět jich připadne Starostům, zbylá čtyři Změně. Nováčkem na hejtmanském postu bude pod Ještědem Martin Půta (Starostové).

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji se podle očekávání dohodla ČSSD s KSČM. Rada kraje má 9 členů - šest získala ČSSD, tři KSČM a Lubomír Franc (ČSSD) obhájil hejtmanské křeslo. 

Pardubicko: Nejmladší hejtman

Novým hejtmanem Pardubického kraje se stal Martin Netolický z ČSSD

Martin Netolický (ČSSD)

V Pardubickém kraji pod vedením nejmladšího hejtmana v historii tohoto úřadu Martina Netolického z ČSSD vznikla koalice bez zastoupení KSČM. Tvoří ji ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj (KDU-ČSL, SNK ED a hnutí Nestraníci) a SPOZ. Devět míst v krajské radě si strany rozdělily následovně: pět křesel ČSSD, tři KPK a jedno SPOZ.

Jihomoravský kraj

Ani na jižní Moravě se KSČM v krajské radě neobjeví. O 11 křesel v krajské radě se podělí koalice sociálních a křesťanských demokratů a to v poměru sedm ku čtyřem. Staronovým hejtmanem se stal Michal Hašek (ČSSD).

Vysočina: ČSSD s podporou komunistů

 Na Vysočině budou sociální demokraté vládnout sami. Devítičlenná rada tak bude celá oranžová. Alespoň oficiálně. ČSSD se však může spolehnout na podporu KSČM. Dalším úspěšným obhájcem hejtmanského úřadu se pak stal Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD).

Olomoucko: KSČM a ČSSD

ČSSD opanovala i Olomoucko a tak po utvoření koalice s KSČM bude mít v 11členné radě devět křesel, dvě obsadí KSČM. Novým hejtmanem se stal Jiří Rozbořil (ČSSD), který nahradil svého stranického kolegu Martina Tesaříka. 

Zlínský kraj: KSČM ve vládě vyvolala odpor

Lidé protestovali proti účasti komunistů ve vedení kraje.

Zlínský protest proti účasti komunistů ve vedení kraje.

Ve Zlínském kraji bude vládnout sociální demokracie společně s KSČM a Zemanovci. A to i přes hlasitou nevoli desítek místních, kteří se sešli při příležitosti prvního zasedání nově zvolené rady před krajským úřadem ve Zlíně. Své město znovu přejmenovali na Gottwaldov a zpívali budovatelské písně.

ČTĚTE VÍCE

 V devítičlenné krajské radě si koalice křesla rozdělila následovně: pět dostala ČSSD, dvě KSČM a dvě také  SPOZ. Hejtmanský post obhájil úřadující hejtman Stanislav Mišák (ČSSD). 

Moravskoslezský kraj

Jako nováčci se pak rozhodně nebudou cítit radní v Moravskoslezském kraji, kde si spolupráci zopakuje duo KSČM a ČSSD. Post hejtmana převzal po stranickém kolegovi a bývalém ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi (ČSSD) jeho stranický kolega Miroslav Novák.  

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!