Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Temný rytíř porazil předchůdce

Česko

Poslední díl batmanovské ságy snímek Temný rytíř si připsal další rekord. Film, jehož tržby se v polovině minulého týdne přehouply přes hranici 450 milionů USD, se stal komerčně nejúspěšnějším filmem o netopýřím muži, když v souboji svodek z pokladen kin porazil původního Batmana (1989).

Snímek Batman režiséra Tima Burtona v hlavních rolích s Michaelem Keatonem a Jackem Nicholsonem, který úspěšně odstartoval sérii filmových adaptací Batmanových příběhů a dodnes je podle mnohých nejlepším batmanovským filmem, vydělal celkem 251 milionů dolarů.

S cifrou 40,5 milionu dolarů za první víkend se před téměř 20 lety Batman ocitl stejně jako Temný rytíř v pozici filmu s nejlepšími tržbami za první víkend. Právě celkové tržby přepočítané s ohledem na inflaci by dnes znamenaly jen o něco méně než 450 milionů utržených Temným rytířem.

Tak mi to teda nandej Právě hra s čísly a hra čísel je zajímavou součástí povyku kolem komerčního úspěchu filmu Christophera Nolana, nad jehož kvalitami se výjimečně shodují kritici i diváci. Na poměrně ospalou letní filmovou scénu, zívající po nepřesvědčivém výkonu resuscitovaného Indiany Jonese a rozpomínající se už pouze matně na Iron Mana nebo Hancocka, vtrhl Temný rytíř impozantně a postupně se vyhoupl do čela všemožných tabulek a žebříčků sestavovaných filmovým průmyslem. Během prvního víkendu to s tržbou 158 milionů USD nandal „trojce“ Spider-Mana o 7 milionů. Po pěti dnech měl snímek studia Warner Bros na kontě zhruba 204 milionů, a stal se tak filmem, který nejrychleji překonal hranici 200 milionů. Za pět dní utržil téměř tolik kolik Batman začíná, jenž mu předcházel, za celou dobu. V téhle tabulce to pro změnu nandal Pirátům z Karibiku: Truhle mrtvého muže. V tabulce hitů na americkém trhu, které vévodí Titanic, si minulou středu Temný rytíř poradil se Shrekem 2 a v dohledu má Hvězdné války. Navíc se může pochlubit i tím, že se čtyři týdny držel na pozici nejvýdělečnějšího hitu, což se za poslední dekádu nepodařilo žádnému letnímu filmu. Server Boxofficemojo to přičítá jednak velkým tržbám, ale i poměrně slabému programu letošního léta.

Přestože se číslo 450 milionů za čtyři týdny zdá závratné, realita je o něco složitější. V extatických zprávách se operuje s čísly nepřepočítanými na míru inflace. Započítání inflace do ceny lístků přitom nabízí pravdivější obraz komerční úspěšnosti. Pokud se inflace započítá, propadne se Temný rytíř na 43. místo v tabulce historicky nejvýdělečnějších filmů mezi Roucho a Truhlu mrtvého muže. Žebříčku vévodí Sever proti jihu (1939) s tržbou 1,43 miliardy dolarů.

V první trojici nestárnoucí klasiku doplňují Hvězdné války a Za zvuků hudby. Navíc je nutné brát v potaz, že výdělek u řady filmů uvedených před rokem 1980 je výsledkem opakovaných uvedení. Vedle inflace je nutné vzít v úvahu i počet kin, v jakých byl film premiérově nasazen, a skutečné potenciální zisky pro studio, které jsou podstatnější než tržby v kinech. Při zvyšujících se nákladech na výrobu, na marketing i dělení podílu mezi producenty a kina, ztratí zmiňovaná částka ze své impozantnosti. Kdo bude rychlejší, drahoušku? Hra s čísly tak víceméně znamená dvojí. Je výsledkem tendence v současné americké popkultuře klást téměř fetišisticky důraz na čísla, která mají zastoupit filmovou událost představovanou dříve nejčastěji hvězdami nebo stylem. Studia se tak v žonglování s čísly, z něhož se stal nový žánr, kdy například Boxofficemojo zavedlo novou rubriku závodů mezi jednotlivými snímky, uchylují k marketingovému tahu, jenž filmovému průmyslu v konečném důsledku dává větší relevanci, než jakou ve skutečnosti má. Svébytnou součástí těchto závodů je hlasování na stránkách IMDb o nejlepší film světové kinematografie, kde Temný rytíř drží třetí příčku za Vykoupením z věznice Shawshank a Kmotrem. Zajímavé by bylo zjistit míru regulace ze strany korporací v hlasování s ambicemi určovat relevanci a hodnotu.

Jestli Temný rytíř porazí Titanic, není z obchodního hlediska nejpodstatnější. Podstatné pro Warner Bros a DC Comics je, že po fiasku Batman a Robin ekonomicky vzkřísili Batmana coby filmově relevantní produkt z klinické smrti.

***

Žebříček „Batmanů“ podle tržeb

1. Temný rytíř (2008) 459 mil. USD / premiérově nasazen ve 4366 kinech 2. Batman (1989) 251 mil. USD / 2194 kin 3. Batman začíná ( 2005) 205 mil. USD / 3858 kin 4. Batman navždy (1995) 184 mil. USD / 2893 kin 5. Batman se vrací (1992) 162 mil. USD / 2644 kin 6. Batman a Robin (1997) 107 mil. USD / 2942 kin 7. Batman a fantom (1993) 5 mil. USD / 1506 kin

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat