Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Temný rytíř porazil předchůdce

Česko

Poslední díl batmanovské ságy snímek Temný rytíř si připsal další rekord. Film, jehož tržby se v polovině minulého týdne přehouply přes hranici 450 milionů USD, se stal komerčně nejúspěšnějším filmem o netopýřím muži, když v souboji svodek z pokladen kin porazil původního Batmana (1989).

Snímek Batman režiséra Tima Burtona v hlavních rolích s Michaelem Keatonem a Jackem Nicholsonem, který úspěšně odstartoval sérii filmových adaptací Batmanových příběhů a dodnes je podle mnohých nejlepším batmanovským filmem, vydělal celkem 251 milionů dolarů.

S cifrou 40,5 milionu dolarů za první víkend se před téměř 20 lety Batman ocitl stejně jako Temný rytíř v pozici filmu s nejlepšími tržbami za první víkend. Právě celkové tržby přepočítané s ohledem na inflaci by dnes znamenaly jen o něco méně než 450 milionů utržených Temným rytířem.

Tak mi to teda nandej Právě hra s čísly a hra čísel je zajímavou součástí povyku kolem komerčního úspěchu filmu Christophera Nolana, nad jehož kvalitami se výjimečně shodují kritici i diváci. Na poměrně ospalou letní filmovou scénu, zívající po nepřesvědčivém výkonu resuscitovaného Indiany Jonese a rozpomínající se už pouze matně na Iron Mana nebo Hancocka, vtrhl Temný rytíř impozantně a postupně se vyhoupl do čela všemožných tabulek a žebříčků sestavovaných filmovým průmyslem. Během prvního víkendu to s tržbou 158 milionů USD nandal „trojce“ Spider-Mana o 7 milionů. Po pěti dnech měl snímek studia Warner Bros na kontě zhruba 204 milionů, a stal se tak filmem, který nejrychleji překonal hranici 200 milionů. Za pět dní utržil téměř tolik kolik Batman začíná, jenž mu předcházel, za celou dobu. V téhle tabulce to pro změnu nandal Pirátům z Karibiku: Truhle mrtvého muže. V tabulce hitů na americkém trhu, které vévodí Titanic, si minulou středu Temný rytíř poradil se Shrekem 2 a v dohledu má Hvězdné války. Navíc se může pochlubit i tím, že se čtyři týdny držel na pozici nejvýdělečnějšího hitu, což se za poslední dekádu nepodařilo žádnému letnímu filmu. Server Boxofficemojo to přičítá jednak velkým tržbám, ale i poměrně slabému programu letošního léta.

Přestože se číslo 450 milionů za čtyři týdny zdá závratné, realita je o něco složitější. V extatických zprávách se operuje s čísly nepřepočítanými na míru inflace. Započítání inflace do ceny lístků přitom nabízí pravdivější obraz komerční úspěšnosti. Pokud se inflace započítá, propadne se Temný rytíř na 43. místo v tabulce historicky nejvýdělečnějších filmů mezi Roucho a Truhlu mrtvého muže. Žebříčku vévodí Sever proti jihu (1939) s tržbou 1,43 miliardy dolarů.

V první trojici nestárnoucí klasiku doplňují Hvězdné války a Za zvuků hudby. Navíc je nutné brát v potaz, že výdělek u řady filmů uvedených před rokem 1980 je výsledkem opakovaných uvedení. Vedle inflace je nutné vzít v úvahu i počet kin, v jakých byl film premiérově nasazen, a skutečné potenciální zisky pro studio, které jsou podstatnější než tržby v kinech. Při zvyšujících se nákladech na výrobu, na marketing i dělení podílu mezi producenty a kina, ztratí zmiňovaná částka ze své impozantnosti. Kdo bude rychlejší, drahoušku? Hra s čísly tak víceméně znamená dvojí. Je výsledkem tendence v současné americké popkultuře klást téměř fetišisticky důraz na čísla, která mají zastoupit filmovou událost představovanou dříve nejčastěji hvězdami nebo stylem. Studia se tak v žonglování s čísly, z něhož se stal nový žánr, kdy například Boxofficemojo zavedlo novou rubriku závodů mezi jednotlivými snímky, uchylují k marketingovému tahu, jenž filmovému průmyslu v konečném důsledku dává větší relevanci, než jakou ve skutečnosti má. Svébytnou součástí těchto závodů je hlasování na stránkách IMDb o nejlepší film světové kinematografie, kde Temný rytíř drží třetí příčku za Vykoupením z věznice Shawshank a Kmotrem. Zajímavé by bylo zjistit míru regulace ze strany korporací v hlasování s ambicemi určovat relevanci a hodnotu.

Jestli Temný rytíř porazí Titanic, není z obchodního hlediska nejpodstatnější. Podstatné pro Warner Bros a DC Comics je, že po fiasku Batman a Robin ekonomicky vzkřísili Batmana coby filmově relevantní produkt z klinické smrti.

***

Žebříček „Batmanů“ podle tržeb

1. Temný rytíř (2008) 459 mil. USD / premiérově nasazen ve 4366 kinech 2. Batman (1989) 251 mil. USD / 2194 kin 3. Batman začíná ( 2005) 205 mil. USD / 3858 kin 4. Batman navždy (1995) 184 mil. USD / 2893 kin 5. Batman se vrací (1992) 162 mil. USD / 2644 kin 6. Batman a Robin (1997) 107 mil. USD / 2942 kin 7. Batman a fantom (1993) 5 mil. USD / 1506 kin

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.