Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ten, co naučil bruslit Sáblíkovou

Česko

Po třetině ankety LN o nejlepšího trenéra desetiletí vede Petr Novák. Na záda mu ale dýchají Karel Brückner a Vladimír Růžička

PRAHA Ještě nedávno při vyslovení jména Petr Novák každému automaticky vytanuly na mysl hity jako Náhrobní kámen nebo Klaunova zpověď. Populární zpěvák šedesátých a sedmdesátých let ale získal v posledních letech velkou konkurenci. Česko objevilo rychlobruslení, Martinu Sáblíkovou a s ní i „paličatého“ trenéra Petra Nováka.

Ten si kdysi usmyslel, že udělá z Česka rychlobruslařskou velmoc, která bude sbírat medaile na mistrovstvích světa a olympijských hrách. Na první pohled holá utopie vyvolávala spíš posměch. Vždyť bruslit na dlouhých nožích se tu dá pouze ve dnech, kdy zamrznou rybníky.

Donkichotský plán ale vyšel. Na posledních hrách ve Vancouveru získalo více zlatých medailí jen Nizozemsko s více než třísettisícovou základnou a Korea.

I proto v anketě Lidových novin a serveru Lidovky.cz míří Petr Novák za titulem nejlepšího trenéra uplynulého desetiletí. Po dvou dnech hlasování je až za ním šedovlasý fotbalový stratég Karel Brückner a Vladimír Růžička, který dovedl české hokejisty k dvěma titulům mistra světa.

„Zase se ukázalo, že trenér musí být tak trochu blázen a bojovat občas proti všem, pak může přijít úspěch,“ říká dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor, který v anketě zařadil Nováka také na první místo.

„Před deseti lety by mě nikdy nenapadlo, že budu posílat zpravodaje na mistrovství světa v rychlobruslení. Je neskutečné, jak tento sport pozvedl,“ souhlasí šéfredaktor Radiožurnálu Petr Souček.

Ostatně i na dalších místech ankety se zatím umísťují kouči, kteří hledali úplně odlišnou cestu tréninku často navzdory zaběhnutým metodám – Frühauf, Záhrobský nebo basketbalové duo Bobrovský Blažek.

„Pro mě je trenérem desetiletí Miroslav Petrásek. Dlouhodobě a nezištně buduje silný mužský tým v běhu na lyžích na základě českého tréninkového systému, je hybatelem komplexnosti sportovní přípravy,“ přidává další jméno místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák.

A vy už jste hlasovali? Zbývají jen čtyři dny.

***

KOHO POVAŽUJETE ZA TRENÉRA DESETILETÍ?

* Otakar Černý, šéf sportu na ČT Pro mě je to Stanislav Frühauf.

Vychoval skvělou sportovkyni bez podpůrných prostředků. Zůstal vždy svůj a odešel, když všechno, co si zadal, splnil. A začal znovu...

* Robert Změlík, olympijský vítěz v desetiboji Volím Petra Nováka pro jeho ojedinělý tah na branku a hlavně profesionální přístup. To je ta pravá cesta k vítězství.

* Petr Souček, šéfredaktor Radiožurnálu Váhám mezi trenéry, kteří museli jít vlastní cestou a neměli se od koho učit. Rozhodl bych se pro Petra Nováka. Před deseti lety by mě rozhodně nenapadlo, že budu posílat zpravodaje na světový šampionát v rychlobruslení.

* Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice Ukázal bych na Petra Nováka. Zase se ukázalo, že trenér musí být tak trochu blázen a bojovat občas proti všem, pak může přijít úspěch.

Jednoho podobného dobře znám.

* František Dvořák, místopředseda ČOV Vybral jsem Miroslava Petráska.

Dlouhodobě a nezištně buduje silný mužský tým v běhu na lyžích na základě českého tréninkového systému, je hybatelem komplexnosti sportovní přípravy včetně technického a vědeckého servisu.

* Pavel Ploc, bývalý skokan na lyžích, poslanec Petr Novák šel tvrdě za svým cílem vychovat šampiona, a to se mu na víc než sto procent podařilo.

* Milan Nový, legendární hokejista Vybírám Petra Nováka. Je neuvěřitelné, jak dokázal s Martinou Sáblíkovou dosáhnout tolika světových a olympijských úspěchů. * Jarmila Kratochvílová, světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Volila bych Petra Nováka, protože je to zapálený kouč, který miloval rychlobruslení, i když neměl Sáblíkovou a podmínky pro tento sport, ale pořád věřil.

* Květa Pecková-Jeriová, olympijská medailistka v běhu na lyžích Nemůžu volit jinak než Rudolfa Černého. To je chlap, který ze sedmibojařky vychoval nejen špičkovou oštěpařku, ale také velmi silnou osobnost. To, co předvedla Bára Špotáková na olympiádě v Pekingu, nemá obdoby. Skutečnost, že letos přestoupila k Honzovi Železnému, na tom nic nemění.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!