2. dubna 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Ten druhý život. Výstava přiblíží českou armádu na zahraničních misích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Pilot operátor soustředění před odletem na misi v Jalalabadu v roce 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pilot operátor soustředění před odletem na misi v Jalalabadu v roce 2012. | foto: Josef Spurný

PRAHA Ministerstvo obrany letos uspořádá druhý ročník putovní výstavy fotografií z armádních misí s názvem Ten druhý život. Cílem expozice je přiblížit každodenní život českých vojáků na zahraničních operacích. K vidění bude od poloviny dubna do začátku listopadu v osmi českých městech.

„Vystavené fotografie nabízejí jiný, méně oficiální pohled na zahraniční nasazení Armády České republiky a ukazují takové stránky života v operaci, jako je komunikace a pomoc místním obyvatelům a nezpochybnitelný vliv práce českých vojáků na každodenní život v zemi,“ popisuje ministerstvo. Výstavu zaštítil i ministr obrany Martin Stropnický.

Stejně jako v loňském roce jsou fotografie z velké části pořízeny příslušníky české armády. Na výstavě se tak objeví fotografie například rotného Radka Vengláře, nadporučice Gabriely Horákové, rotmistra Josefa Spurného, nadpraporčíka Jiřího Švejdy a kapitána Jana Czvalingy. Doplní je snímky fotoreportérek Jarmily Štukové a Lenky Klicperové, které se tématikou života ve válečných zónách dlouhodobě zabývají.

Přelet nad Kabulem v Afghánistánu v roce 2014. Pohled palubního střelce vrtulníku.
Dítě, které si v roce 2014 v Mali hrálo před zahradou na hromadě kamení.

V loňském roce byla výstava k vidění převážně v moravské části republiky. Letos by měla naopak putovat spíše po Čechách, zhlédnout ji bude možné postupně v Táboře, kde bude 18. dubna zahájena, Plzni, Karlových Varech, Liberci, Vyškově, Ústí nad Labem a Pardubicích. Na Moravě ji lze vidět pouze ve Vyškově a také v Brně během veletrhu IDET.

Oba ročníky připomene letos také samostatná kniha, která se ve volném prodeji objeví koncem roku. Obsahovat bude mimo jiné příběhy, rozhovory a fotografie z novodobých zahraničních misí. Výtěžek z prodeje bude použit ve prospěch komunitního centra pro válečné veterány, které vzniklo loni při Vojenské nemocnici Brno.

Plakát k výstavě Ten druhý život.
rsaRobert Sattler
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz