130 let

Ten, jehož dává Západ za vzor

Česko

KIGALI/PRAHA K jeho největším obdivovatelům patří bývalý americký prezident Bill Clinton nebo někdejší britský premiér Tony Blair, slova chvály na něj ale pěje i majitel kavárenského impéria Starbucks Howard Schultz nebo Bill Gates. Paul Kagame je pro ně všechny prototypem nového afrického lídra, jenž dokáže postavit zbídačelou zemi na nohy a zajistit jí soběstačnost. Přesně tak se dnes mluví o Rwandě – jako o „největším africkém úspěchu“.

Kagame je z kmene Tutsiů, kteří se stali obětí tzv. rwandské genocidy z roku 1994 (viz vlevo článek o občanské válce). Podobné etnické běsnění na přelomu 50. a 60. let donutilo jeho rodiče, aby i s dětmi utekli do sousední Ugandy. Právě tam Kagame i vystudoval a tam se poprvé setkal s postavami revolucionářů, z nichž nejvíc mu prý imponoval blízký spolubojovník kubánského vůdce Fidela Castra Argentinec Che Guevara.

Jeho život se dlouhá léta točil kolem války. Do armády vstoupil už v roce 1979, a sice do povstalecké Armády národního odporu (NRA), která usilovala o svržení vlády tehdejšího ugandského prezidenta. V 80. letech dal spolu s několika exulanty dohromady Rwandskou vlasteneckou frontu (RPF), zůstával nicméně dál v Ugandě, kde postupně povyšoval, až se stal jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta Yoveriho Museveniho, někdejšího lídra NRA.

V 90. letech si Kagameho vyhlídli Američané a pozvali jej do do Fort Leavenworthu v Kansasu, přezdívaného „intelektuální centrum armády“. Společně s Brity pak poskytli podporu jeho Vlastenecké frontě, jež se v roce 1994 ujala ve Rwandě moci. Do prezidentského úřadu Kagame nastoupil v roce 2000.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás