Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ten, který sklízel s radostí

Česko

Kalifornský vinař Robert Mondavi spojil úctu k francouzským vínům, americkou podnikavost a marketing

Pro mnoho lidí v kalifornském údolí Napa Valley bylo víno jen byznys, přijatelná cesta jak si vydělat. Ne však pro mě. Víno pro mne vždy znamenalo (a znamená) něco víc. Vášeň. Je to rodina i přátelé. Horkost srdce i velkorysost duše. Víno je umění. Kultura. Je to základ civilizace i způsob života. – Tak začínají vzpomínky Sklizeň radostí: Má vášeň pro dokonalost od Roberta Mondaviho, vinaře, který svými pěstitelskými i marketingovými úspěchy ohromil daleko za hranicemi Kalifornie.

V údolí, které proslavil, minulý pátek ve věku čtyřiadevadesáti let zemřel.

Zapomenutý poklad Napa Valley Ve zmíněných memoárech se svěřuje čtenářům se svým snem dostat kalifornské Napa Valley na vinařskou mapu vedle vín z Evropy. Dnes to zní samozřejmě – v unikátním středomořském podnebí s příhodným geologickým podložím zde na čtyři stovky značek soutěží o horních deset procent v americké spotřebě luxusních vín. A samozřejmě nejen ve Spojených státech.

Nicméně Mondavi snil tento sen v roce 1965 a nic nenasvědčovalo tomu, že by ho šlo proměnit v realitu. Potomek italských rodičů úspěšně absolvoval na konci třicátých let Stanfordovu univerzitu a své schopnosti graduovaného ekonoma vložil do rodinného podniku – nákupu nejstarších vinic v této oblasti od firmy Charles Krug Winery.

Jenže to ještě rozhodně není začátek vinařského amerického snu. I nová rodinná firma produkovala to, co zde bylo po zrušení prohibice mezi tuctem ostatních vinic zvykem – nekvalitní vína jen tak na stůl k jídlu. Mezi tím někdo, kdo považoval víno za „základ civilizace“, jen těžko mohl žít. Po hádce s bratrem Peterem v roce 1965 Robert rodinný podnik opouští a zakládá v Napa Valley u Oakvillu vlastní firmu. Sen se počíná naplňovat. Bordeaux u americké státovky Zlepšuje způsob kvašení, zavádí nerezavějící ocelové tanky, sudy z francouzského dubu – vše, co už je dnes normou. A pěstuje. Dlouho si láme hlavu, jak odlišit kalifornské patoky vydávané za sauvignon od vlastního sauvignonu z dubových sudů. Nakonec vymýšlí „svoji“ odrůdu a na kalifornský trh uvádí sauvignon pod jménem Fumé Blanc. Dodnes si Američané místo sauvignonu objednávají právě fumé.

Brzo pak následují luxusní cabernety, chardonnaye či merloty. Zapálený vinař účinně kombinuje své znalosti vyškoleného byznysmena – zakládá společné podniky s Rotschildy a dalšími partnery jak ze starého vinařského světa – Evropy, tak z toho nového – Austrálie, Jižní Afriky. I toto je předěl. Do té doby se společné přesoceánské vinařské podniky nenosily. Natož aby u americké státovky 29 rostl cabernet, který jako by z oka vypadl těm z francouzských vinic barona Rotschilda.

Vítězství na francouzské půdě Sen o zapsání Napa Valley na vinařskou mapu světa si splnil v roce 1976. Tehdy se ve francouzské metropoli organizoval slavný souboj francouzských a kalifornských vín známý jako „Pařížský soud“. Mondavi slavně porazil se svým Cabernetem Sauvignonem mnohé respektované francouzské značky.

V Mondavim se ideálně skloubil milovník vína a obchodník. Oba dva Mondaviové milovali Evropu. Ten první si z francouzských vinic přivezl vášeň pro terroir, sepětí určité odrůdy s jedním místem. Ten druhý v Evropě 60. let viděl nemoderní vinařství, které vytváří dobrou příležitost k americkému importu.

„Chtěl jsem dát dohromady americkou technologii, manažerské postupy a marketingovou zručnost s tradicí Starého světa a s tím související elegancí v dělání vín.“ To se mu podařilo. Znalci tvrdí, že především jeho vína ze 70. a 80. let obstála v čase, nicméně víno Robert Mondavi Chardonnay Reserve s přehledem zvítězilo i v roce 1997 na Velké evropské soutěži v ochutnávání vín. Poklona od Schwarzeneggera V novém miléniu se kariéra úspěšného vinaře v mnohém zaklenula. Po několika dekádách se usmířil s bratrem, od něhož kdysi odešel, a vytvořili v roce 2005 sud Cabernetu Ancora Una Volta (Ještě jednou). Sud byl vydražen na aukci Napa Valley za 401 tisíc dolarů, které šly na charitu. Jak jinak. Filantrop Mondavi ke Kalifornii patří. Jeho dobročinnost podle zlých jazyků dosáhla takových rozměrů, že Mondavi ani nemohl zaplatit tolik, co kde komu slíbil. Zvláště ne z výdělku luxusních vinic, které postupně od devadesátých let ničila záplava levnějších australských vín. Ale to už je jiná kapitola. Mondavi znamená především zázračný rozjezd kalifornského vinařského průmyslu v šedesátých a sedmdesátých letech. To ve svém holdu připomněl i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. „Je těžké si představit někoho jiného, kdo by měl trvalejší zásluhu na dnešním dvacetimiliardovém obratu obchodu s kalifornským vínem, než právě Roberta Mondaviho.“

***

Robert Mondavi

Průkopník amerického vinařství (18. 6. 1913–16. 5. 2008), kterému se do atlasu vín podařilo zapsat kalifornský cabernet a chardonnay. Narodil se ve Virginii italským imigrantům. Po studiích na Stanfordu působil s otcem a bratrem v rodinné vinařské firmě. V roce 1966 si založil v kalifornském Napa Valley vlastní Robert Mondavi Winery. Brzy se proslavil se svým sauvignonem pojmenovaným Fumé Blanc. S úspěchem vypěstoval řadu prémiových vín, za něž získal ocenění v USA i v Evropě.

O autorovi| David Klimeš, novinář

Autor: