Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ten muž byl očividně v depresi, říká vyjednavač o bankovním lupiči

Česko

  19:45
PRAHA - „Byl zjevně v zoufalé životní situaci, o soukromí se ale stále odmítal bavit,“ řekl o lupiči v rozhovoru pro LN důstojník z Útvaru rychlého nasazení, který včera velel týmu vyjednávačů.

Policisté z Útvaru rychlého nasazení odvádějí bankovního lupiče. foto: ČTK

LN: Kdo vedl samotné vyjednávání s mužem, který držel v kanceláři Komerční banky dvě ženy jako rukojmí?

Na místo dorazili lidé z URNA i pražské policejní správy v podstatě ve stejný čas. Máme to zhruba stejně daleko. Vytvořili jsme společný tým lidí, který ihned zahájil vyjednávání. Ta spolupráce velmi dobře zafungovala.

Dále čtěte:

LN: Pachatelé podobných činů často žádají výměnu vyjednávače. Hovořil tento muž pouze s jedním člověkem?

Po celou dobu mluvil s jedním mužem z pražské policejní správy. Ten vyjednávač, který s ním mluvil od začátku, s ním pracoval tak dobře, že nebylo třeba dělat změnu. Mezi ním a tím člověkem vznikl tak dobrý vztah, že to nebylo potřeba. Myslím, že to byla od něj velmi dobře odvedená práce. Byl sice unavený, ale zvládl to skvěle. Vyjednávání je ale týmová práce a musím říci, že to v tomhle případě zafungovalo opravdu dobře.

LN: Jak se vám vůbec toho muže podařilo kontaktovat?

Normálně po telefonu. Zavolali jsme přímo do banky na telefon do kanceláře, kde rukojmí držel. Byla to v té chvíli nejlogičtější varianta.

LN: Měnil nějak po dobu vyjednávání svoje požadavky?

Jeho základní požadavek byl odjezd z místa a předání peněz. Na tom trval v podstatě celou dobu. Stěžejní pro něj bylo, aby se dostal z místa někam pryč. To bylo i to, o čem jsme celou dobu vyjednávali.

LN: Řekl, proč to udělal? Co ho dovedlo až k tomu zoufalému činu? Údajně byl v bance poptávat se na podnikatelský úvěr již včera.

Co bylo motivem k bankovní loupeži?

Podle pachatelova advokáta Radka Chudoby muž při čtvrtečním výslechu policistům svůj čin odůvodnil tím, že ho někdo vydíral a chtěl po něm tři miliony korun. Právě tolik prý žádal za propuštění rukojmích.

"Potřeboval peníze za každou cenu, protože mu vyhrožovali likvidací rodiny," řekl ČTK advokát.

Motiv nebyl úplně zřejmý. My jsme s ním spíše řešili praktické věci, aby propustil rukojmí a podobně. Chvílemi byl depresivní. Bylo vidět, že byl v očividně zoufalé životní situaci, že má starosti. Konkrétní informace jsme od něj nedostali. On se o tom příliš nechtěl bavit a vždy, když jsme zabrousili na osobní záležitosti, tak se tomu snažil vyhýbat.

LN: Proč jednu z žen propustil?

Podařilo se nám to vyjednat. Bylo to z jeho strany takové gesto, měl představu, že je to vstřícný krok směrem k nám.

LN: Útvar rychlého nasazení dlouhodobě metodicky připravuje policejní vyjednávače. Jsou součástí výcviku i pravidelné kurzy, které věrně simulují podmínky únosů?

Dlouhodobě se s lidmi z jednotlivých policejních správ na podobné situace připravujeme v poměrně ostrých podmínkách. Jsou pod velkým psychickým tlakem. Cvičení se kvůli věrnosti účastní i zásahová jednotka a třeba i ostřelovači. Tento zvládnutý zásah je výsledkem takové práce. Že to takhle dobře zafungovalo, je díky tomu, že vyjednávači pravidelně pracují ve stresujících podmínkách. Tu situaci všichni prožili již několikrát, tentokrát byla naostro. 

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...