Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tendr na nový katastrální registr vyhrála firma Ness

Česko

PRAHA Nový registr územní identifikace a nemovitostí dodá katastrálnímu úřadu společnost Ness Czech. Hodnota zakázky je bez daně z přidané hodnoty 346,5 milionu korun. „V úterý bylo podepsáno oznámení o výběru nejvhodnější nabídky. Firma Ness Czech byla jediná, která ve stanoveném termínu podala závaznou nabídku,“ uvedl na serveru Aktuálně místopředseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Štencel.

Údaje z registru budou považovány za referenční, a ostatní úřady je tak budou muset povinně využívat. Data nového informačního zdroje budou obsahovat prvky územního členění od území státu až po jednotlivé pozemky a budovy. „Hlavním přínosem bude bezesporu to, že bude vybudován jediný závazný registr adres všech stavebních objektů a tyto adresy budou v systému základních registrů jednoznačně provázány s adresami domů a provozoven,“ řekl již dříve ČTK místopředseda úřadu. Obce navíc získají jednotný nástroj pro správu svých částí, názvů ulic a popisných nebo evidenčních čísel.

O všech prvcích budou v registru vedeny lokalizační a identifikační údaje, tedy souřadnice a jednoznačný číselný nebo textový popis. Ke stavebním objektům budou navíc evidovány i adresy a technickoekonomické údaje, jako je například rok dokončení, počet bytů nebo připojení na sítě.

Podle stávajícího znění zákona o základních registrech musí být informační systémy připraveny do 1. července 2010. Od tohoto data budou mít podle místopředsedy ČÚZK správci registrů jeden rok na naplnění daty a spuštění plného provozu celého informačního systému všech čtyř základních registrů.

Mezi další základní registry patří registr obyvatel, registr právnických osob, podnikajících fyzických osob a orgánů veřejné moci a registr agend orgánů veřejné moci a některých práv a povinností. Podobný tendr vyhrála firma Ness v minulých dnech také na Slovensku. Tam musí v následujících 36 měsících centralizovat informační systém katastru nemovitostí a vytvořit jednotný a informačně konzistentní zdroj údajů o něm. Elektronické služby by měly být zpřístupněny a použitelné pro právní úkony.

„Naším cílem je zabezpečit fungující elektronické služby, které budou přispívat k informatizaci naší společnosti,“ řekl Martin Kohút, výkonný ředitel Ness Technologies na Slovensku.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...