Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Letošní zima je zatím o 2 stupně teplejší než průměr za 30 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Brno První polovina letošní topné sezony v Brně byla ve srovnání s třicetiletým průměrem o dva stupně teplejší. Teplárny Brno zatím prodaly o pět procent méně tepla než je průměr posledních pěti let. ČTK to řekl finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

„Dosavadní vývoj klimatických podmínek v Brně od října 2019 do poloviny ledna 2020 ukazuje ve všech ohledech na další teplejší sezonu. Ve srovnání s posledními pěti lety jsou teploty vyšší o 0,5°C, při srovnání s významnějším třicetiletým dlouhodobým normálem je dokonce ta letošní topná sezona zatím teplejší o celé dva stupně Celsia,“ uvedl.

V posledních několika dnech ale na jih Moravy dorazilo mrazivé počasí, kdy se teplota i přes den drží kolem nuly. Teplárny tak spustily naplno i plynový kotel K1, který je jedním z hlavních zdrojů tepla. Loni v létě prošel kompletní rekonstrukcí, díky níž se snížilo množství škodlivin, které kotel vypouští do ovzduší. „Předpokládáme, že se produkce emisí oxidů dusíku při stávajícím způsobu provozování Špitálky sníží až o 35 procent,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel tepláren Petr Fajmon.

Teplárna uvela, že ke své síti připojila stotisící byt, dodává tak teplo do více než poloviny brněnských bytů. Kromě toho jsou na její rozvodnou síť připojené například budova AZ Tower, Masarykův onkologický ústav, koncertní sál Sono Centrum, Vila Tugendhat, pivovar, univerzity a desítky dalších institucí.

Teplárny využívají kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, maximálně využívají i dodávky tepla od městské odpadové společnosti SAKO Brno.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!