Čtvrtek 3. října 2024, svátek má Bohumil
130 let

Lidovky.cz

Teplárny zastavíme, věří Brňané

Česko

Projekt za miliardu a půl narazil. Lidé ze severu Brna nechtějí povolit, aby teplárny, jejichž kotelna jim znečišťuje ovzduší, stavěly další kotle.

BRNO Polovina oxidů síry v ovzduší Brna pochází z komína maloměřické teplárny. A místní obyvatelé se vzbouřili: dokud to tak bude, budou podniku bránit v areálu postavit nové kotle na výrobu elektřiny. A to přesto, že měly vydělávat a v principu v Brně snižovat cenu tepla. „Stejně jako z Maloměřic zmizela cementárna, měla by je opustit i teplárna,“ řekl rovnou tamní místostarosta Vlastimil Břicháček.

Maloměřická výtopna je posledním podobným místem v Brně, které spaluje i těžké topné oleje. Společnost Teplárny Brno chce v jejím areálu vystavět špičkový energetický zdroj – plynovou kotelnu, která by vyráběla elektřinu v době, kdy je jí v síti nedostatek. Firma tvrdí, že by zisky z ní mohly pomoci udržet ceny tepla v Brně.

I náměstek primátora Martin Ander připouští, že v Maloměřicích nastal problém. „Loni tam spálili 11 400 tun mazutu a 1100 tun pyrolýzních olejů, vypustili například dvě stě tun oxidů dusíku a 36 tun prachu. U dusíku je to polovina jeho zatížení v Brně,“ dodal. Vybudování dalšího, byť ekologičtějšího zdroje proto podle něj nemusí být přijatelné. Na místních ovšem nezáleží, stanovisko vydá krajský úřad.

Ander proto navrhuje řešení: „Teplárny by dostaly právo postavit špičkový energetický zdroj, ale musely by se zavázat, že nebudou v tom současném používat mazut a olej, ale dražší zemní plyn. Což jde bez úprav, je to jen věc ceny.“ Podle něj by to návratnost investice do nového zdroje posunulo z osmi na devět let.

Členka představenstva tepláren Eva Slavíková připustila, že by to mohlo být řešení. A jako podnik patřící městu by je mohl přijmout. „Analýzy se ale teprve dávají dohromady,“ dodala.

Teplárny původně uvažovaly dokonce o tom, že v Maloměřicích postaví kotle na uhlí. Už plyn je tedy ústupek. Investice by je měla přijít na jednu a půl miliardy korun. Předseda představenstva tepláren Jiří Oliva zdůraznil, že zdroj by vydělával i v případě, že by stál – energetické společnosti za něj totiž platí jako za zálohu pro případ výpadků,

Obyvatelé čtvrti jsou ale proti jakékoli další výstavbě. „Žádná podobná aktivita už nebude přilepšením, není proto zájem, aby vznikalo něco nového,“ shrnuje zastupitelka Klára Liptáková. Lidem podle ní vadí zvýšené exhalace, zápach i panoráma, které hyzdí obří komín, o němž lidé říkají, že je vidět až z vesmíru. A k němuž by měly přibýt další dva, byť menší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!