Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teplé počasí zklidňuje řeky do normálu

Česko

BRNO Velká voda ustupuje. Povodňová situace se na jižní Moravě díky teplu a slunečnému počasí přes víkend výrazně zlepšila.

Včera odpoledne odvolali vodohospodáři stupeň ohrožení už i na posledním místě, v Lanžhotě na Břeclavsku. Všude jinde už panoval klid, druhý stupeň, tedy bdělost, platil kromě Lanžhota ještě ve Strážníci.

Podle předpovědi meteorologů by navíc slunné a velmi teplé počasí mělo přetrvávat i takřka po celý tento týden. Vliv na pokles hladin by podle informací Českého hydrometeorologického ústavu neměly mít ani očekávané občasné srážky, problémy by snad mohly pouze lokálně přinést třeba prudké bouřky.

Stav nebezpečí v Jihomoravském kraji ale nadále platí. Hejtman Michal Hašek ho vyhlásil minulou středu pro správní obvody Břeclavi, Hodonína, Veselí nad Moravou, Kyjova, Bučovic, Slavkova u Brna, Šlapanic a Židlochovic. V pátek přibylo ještě Hustopečsko. Stav nebezpečí umožňuje v případě potřeby lepší koordinaci činnosti integrovaného záchranného systému. Trvat by měl zřejmě minimálně do konce tohoto týdne.

Škody druhé vlny letošních povodní na jižní Moravě se zatím pouze sčítají. Už nyní je ale jasné, že půjdou do desítek milionů korun. Povodně navíc ohrožují letošní úrodu, a to nejen na polích. Obavy mají i sadaři a vinaři.

Současné povodně si navíc vyžádaly na jižní Moravě i jednu lidskou oběť. V Divišově čtvrti pod sídlištěm Lesná nalezli hasiči v potoce mrtvého třiapadesátiletého muže. S největší pravděpodobností ho strhl proud vody a on se nedokázal dostat včas na břeh.

Na stovky počítají za minulý týden výjezdy hasiči v celém regionu. Na mnoha místech budovali hráze z pytlů s pískem, které pomáhaly odvést vodu od obydlených částí obcí. Pomáhali rovněž s odčerpáváním vody ze zatopených domů, sklepů, garáží i z lagun.

***

Stav nebezpečí v Jihomoravském kraji nadále platí a potrvá nejméně do konce týdne

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...