Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Za úklid města dostávají tepličtí bezdomovci stravenku, zájem o práci roste

Už skoro rok pomáhají bezdomovci s úklidem teplických ulic. Za dvě hodiny práce získají stravenku v hodnotě 100 korun. foto: Město Teplice

Už téměř rok je možné v teplických ulicích potkávat bezdomovce, kteří pomáhají s úklidem města. Projekt nazvaný Mohu pomohu odstartoval loni v srpnu a rada města jej podpořila i letos. Kdo se zapojí, získá poukázku na potraviny.
  9:06

„Na projekt Mohu pomohu jsme schválili dotaci ve výši 50 tisíc korun. Jedná se o zapojení lidí bez přístřeší do úklidu města. Ve spolupráci s odborem dopravy, se sociálním odborem a s neziskovými organizacemi jsme vytipovali lokality, kde tito lidé mohou uklízet a zapojit se do udržování pořádku ve městě formou společenské úsluhy. Za dvouhodinový úklid získají stravenku v hodnotě 100 korun,“ říká primátor Teplic Jiří Štábl (ANO).

Bezdomovci uklízejí jeden den v týdnu dvě hodiny. V loňském roce se projektu zúčastnilo celkem 146 lidí.

„Původně jsme byli trochu skeptičtí, zda se někdo zapojí, ale zájem lidí z této skupiny byl velký a dále narůstá. Projekt se setkal se zájmem jak u lidí bez přístřeší, tak i s kladnou odezvou od občanů města,“ chválí si primátor.

Během několika týdnů se v Teplicích rozjede také společný projekt města a Potravinové banky Ústeckého kraje nazvaný Výdejny.

„Jedná se o přerozdělování potravinových balíčků o hmotnosti tři až pět kilogramů určených pro lidi v těžkých životních situacích,“ upřesňuje Štábl s tím, že předem vytipovaní klienti je budou dostávat jednou týdně z mobilní výdejny u služebny městské policie v Proseticích.

9. května 2019

Autor: