Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za zneužití studentek dostal učitel 28 měsíců vězení. Zasloužím si to, řekl

Česko

  13:36aktualizováno  13:59
Na 28 měsíců poslal Okresní soud v Teplicích do vězení bývalého učitele z gymnázia v Krupce Miroslava Lachmana za sexuální zneužívání nezletilých studentek. Zároveň mu na šest let zakázal pracovat s dětmi. Rozhodnutí je pravomocné, strany se vzdaly práva na odvolání.

„Nebylo to tak, že bych přemýšlel, plánoval, někoho se snažil svádět. Vnímám to jako svoje obrovské selhání a zasloužím si být potrestán. Ublížil jsem studentům, kolegům, poškodil školu,“ pronesl Lachman ve své závěrečné řeči.

Podle obžaloby sexuálně zneužil tři studentky, čtvrtou osahával a pak se ji i přes odmítnutí snažil kontaktovat. S jednou studentkou měl dokonce dlouhodobý vztah. Za pohlavní zneužití a sexuální nátlak mu hrozilo až deset let vězení.

Žalobce v závěrečné řeči navrhl trest 32 měsíců odnětí svobody a šestiletý zákaz činnosti, protože vystupoval vůči obětem z pozice učitele. Obhájce chtěl pro svého klienta zproštění obžaloby a případně nařízení sexuologické léčby.

Trestní senát bývalého učitele potrestal 28 měsíci ve věznici s ostrahou. Po dobu dalších šesti let nesmí vykonávat pedagogickou či vychovatelskou činnost s lidmi mladšími 18 let. Nesmí také pořádat žádné organizované akce pro děti.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o odsouzení za zločin, tak skutečně jiný druh trestu než nepodmíněný nepřichází v úvahu,“ uvedl soudce.

Obžalovanému přitížilo, že se dopustil více trestných činů a po dlouhou dobu. Soud se pozastavil nad dobou páchání zločinu, kdy měl jednu dívku zneužívat po dobu sedmi let od jejích dvanácti. Podle Lachmana spolu navázali partnerský vztah a vše bylo dobrovolné.

Naopak za polehčující okolnost soud označil dosavadní bezúhonnost odsouzeného a také částečné přiznání viny. Přiznal se ke zneužití tří dívek, ale odmítl, že by další dívku osahával ve vozidle při nočním přesunu dětí v rámci táborové hry.

Kauza vyplula na povrch na jaře 2022. Škola tehdy na učitele podala trestní oznámení a dala mu okamžitou výpověď. Uvedla, že tímto krokem reagovala na podněty, které získala 23. března.

Tehdy se několik dívek svěřilo jinému učiteli s tím, jak se k nim Lachman choval. „O jeho bližších vztazích se studentkami se na škole mluvilo, ale neměl jsem důvodné podezření, že je to až tak velké. Některá tvrzení mě překvapila,“ vypověděl učitel, který byl u soudu jako svědek.

24. listopadu 2021

Témata: věznice

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!